Tüm okullarımız kütüphaneli oldu

Tüm okullarımız  kütüphaneli oldu

Kırıkkale’de tüm okullar kütüphaneye kavuşturuldu “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında 45 okuldaki çalışmalar tamamlanarak tüm okullar kütüphaneye kavuşturuldu.

KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMASIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen proje kapsamında yurt genelindeki okullarda olduğu gibi Kırıkkale kent genelindeki okullardaki çalışmalar tamamlandı. İlkokuldan meslek liselerine, anaokullarından ortaokullara rengarenk tasarım ve görünümlere kavuşturulan kütüphaneler, zengin kaynak içerikleri ile öğrencilerin hizmetine sunuldu.

 

ÇALIŞMALAR KISA SÜREDE TAMAMLANDI

21 ilkokulda, 16 ortaokul ve 8 lise olmak üzere toplamda 45 okuldaki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ve son olarak da Kırıkkale Merkez Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde hayata geçirilen kütüphanenin açılışı yapılarak il genelinde bulunan 236 okulun tamamı kütüphaneye kavuşturulmuş oldu. Proje kapsamında Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde kütüphanenin açılışı ile ilgili program düzenlendi.

 

KÜTÜPHANELER ÇOCUKLARA HAYIRLI OLSUN

Kütüphanenin açılışı, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür Türk, Millî Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi ve diğer davetliler ile öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile yapıldı. Vali Tekbıyıkoğlu açılışta yaptığı konuşmada, kütüphanelerin çok güzel görünümleriyle, cıvıl cıvıl renklerle duvarların süslenerek öğrencilerin ilgisini çeken mekanlara dönüştüğünü söyledi.

 

YEREL İMKANLARDA KULLANILDI

Kütüphanelerin oluşturulmasında yerel imkanların da kullanıldığını belirten Tekbıyıkoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleşen iki bakanlığımızın işbirliği ile yürütülen ve Türkiye’de kütüphanesiz okul bırakmayacak bir proje gerçekleştirildi. Bu proje aslında yapım aşaması tamamlanmış durumda. Bu kendi içerisinde kendi adresimizde tamamlanmış. Burada özellikle Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize çok teşekkür ediyorum. Okulumuz, 283 kitaplık yapmış. 222 tane okul masası gerçekleştirmiş. Bin 444 tane de sandalye üretimi yapmışlar. Kendi ilimiz kendi ihtiyacını karşılıyor."  Her bireyin okuduğu kitaplardan önemli kazanımlar elde etiğini hatırlatan Tekbıyıkoğlu, şöyle konuştu: "İnsan kendini geliştirebilen tek varlıktır. Bunun birkaç tane metodu var. Tecrübe eden insan çok kafasını sağa sola, taşa toprağa vuran insan demektir. Ya da başkalarının tecrübesiyle istifade edecek. Başkalarının edindiği bilgileri kendi bünyesine katacak. Bunun da en kolay yolu okumak. Burada kitap sayısı kadar kitap sayısından daha fazla insanların hikayesi, insanların emeği, hayata dair veya kendi algılarına dair tespitleri vardır. Kendi bünyesine almış olacak. Belki on binlerce belki binlerce hikayesinde kendisini kazanım olarak almış olacak. Kitap okumak alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılırsa bir o kadar daha iyi olacak. Sonradan bu alışkanlığın kazanılması biraz daha zor oluyor. Bu açıdan öğretmenlerimize, öğrencilerimize büyük işler düşüyor. Çok güzel bir kütüphane. Kendi bünyemizde ürettiğimiz bir iş oldu. Kitap sayısını artırmaya yönelik ise kampanya başlatıldı. Valilik himayesinde devam edecek, genişleteceğiz. Kitap sayısını artıracağız. Hayırlı uğurlu olsun."

MÜDÜR TÜFEKÇİOĞLU BİLGİ VERDİ

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi de Vali Tekbıyıkoğlu ve beraberinde Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür Türk'e çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Tüfekçi, öğrencilerin daha müreffeh, daha yaşanılabilir ortamlarda eğitim görmeleri için çalıştıklarını ve kütüphanelerin zenginleştirilmesi için de büyük çaba içerisinde olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından kütüphanenin açılış kurdelesi kesildi.1

Tüm okullarımız kütüphaneli oldu

2

Zor ama kutsal Bir görevimiz var

3

Özel Yetenekler BİLSEM’DE buluştu

4

Sorumluluğumuzun bilincindeyiz

5

Kırıkkale MEM ödüle doymuyor

6

45 okulumuzda kütüphane yokmuş

7

Belediye’den eğitime Rehberlik hizmeti