“Öğrencilerimiz için yeni bir süreç başlıyor”

“Öğrencilerimiz için yeni bir süreç başlıyor”

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri ile ilgili kentte merkezler oluşturduklarını hatırlatarak öğrenciler için yeni ve bir o kadar da önemli bir sürecin başladığını söyledi.

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğünce kent genelinde LGS tercihleri için okullarda merkezler oluşturuldu. Öğrenciler aileleriyle birlikte "Tercih Danışmanlığı Merkezleri'ne" gelerek alanında uzman rehber öğretmenler sayesinde daha isabetli tercihler yapma fırsatı buluyor.
 

17 Temmuz'a kadar sürecek olan LGS tercih sürecinde, rehber öğretmenler ve psikolojik danışmanlar doğru tercih yapılması konusunda öğrenci ve velilerle birebir görüşme sağlıyor.
Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, Atatürk Ortaokulunda oluşturulan tercih merkezini ziyaret ederek buradaki görevlilerden verilen hizmetlerle ilgili bilgi aldı. Veli ve öğrencilerle de görüşme yapan Aydın, açıklamalarda bulunarak öğrenciler için verilecek doğru kararın büyük önem taşıdığını belirtti.
Millî Eğitim Müdürü Aydın, kent genelinde oluşturulan 61 LGS tercih komisyonlarının öğrenci ve velilere birebir hizmet verdiklerini hatırlatarak, “Öğrencilerimiz için yeni bir süreç başlıyor. Ancak bizim için, velilerimiz için ve en önemlisi öğrencilerimiz için vereceğimiz kararın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum.” dedi.
 

Tercih merkezlerinde öğrencilerin öğretmenlerine her detayı rahatlıkla sorabildiklerine dikkat çeken Aydın, şunları söyledi: "Öğrencilerimiz yorucu bir eğitim öğretim döneminin ardından 8'inci sınıftan mezun olmaya hak kazandılar ve liselere geçiş sınavına girdiler. Bu sürecin ardından da sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih süreci başladı. Bizler, tercih danışmanlığı süresince öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerine rehberlik edebilmek için büyük çaba gösteriyoruz. Tercih edilecek liselerin özel durumlarıyla ilgili detaylı olarak öğrencilere bilgiler aktarıyoruz. LGS kapsamındaki merkezi sınavla öğrenci alacak okulların bu yılki kontenjanları ile geçen seneki yüzdelik dilimleri e-Okul sistemi üzerinden açıklandı. e-Okul üzerinden kontenjan tabloları ile 2023'te bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de görülüyor. Böylece öğrenciler bu yıl sınavdaki kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıla ait taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırma fırsatı da bulabiliyorlar. Yine yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tablolarına da e-Okul üzerinden ulaşılabiliyor.” Aydın, Millî Eğitim Bakanlığının LGS yerleştirme sonuçları takvimini 22 Temmuz olarak açıkladığını da sözlerine ekledi.1

Ahmet Önal Hızlı Başladı

2

Erdoğan; Mehmet Kardeşimi Kucaklıyorum

3

Kırıkkale’nin Milli Şahsiyeti Hiçbir Şeyle Ölçülemez

4

Romanlar’dan Saygılı’ya Tam Destek

5

Saygılı : Sivil Toplum Örgütleri Bizim İçin Kıymetli

6

Ulusoy; 900 Araçlık Otopark Yapacağım

7

Baran; Saygılı'nın Yanındayız