KIRIKKALE´NİN KADİFE SESLİ GÜZEL KIZI: NURHAN İNER (2)
HANGİ ÜNLÜ "TÜRKÜBİLİMCİ" HACI TAŞAN´IN ESERİNİN MUHARREM ERTAŞ ADINA TESCİLLENMESİNE ÖNAYAK OLDU?
Tarih: 7.9.2016 01:57:59/ 2578okunma / 0yorum

HP- Peki, kendinizi geliştirmek adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Nİ- Bir yandan, genelde halk ozanlarımızın türkülerinin üstüne beste yapıyorum, bir yandan da Hacı Taşan gibi, Neşet Ertaş gibi, Muharrem Ertaş gibi yöremizin dünyaya mal olmuş üstatlarının eserlerini çalışıyorum. Defalarca okuyor, kendi ses tonuma uygun yorumlar geliştiriyorum. Açıkçası ikinci albümümü için bir yandan anonim türküleri okurken diğer yandan da kendi türkü repertuarımı oluşturuyorum. İstiyorum ki insanlar yeni albümümde kendi türkülerimle beni tanısınlar biraz da…

HP- Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu Üyesi olmanızın dışında ne tür eğitim faaliyetleri içindesiniz? Eğitiminiz için yaptığınız bir çalışma var mı?

Nİ- Sanatımla ilgili olarak Kültür Bakanlığı Gençlik Korosunda olduğumu söylemiştim. Zaten burası bir okul… Hocalarımız her konuda bizlere yardımcı oluyorlar. Ama ben bunun haricinde çok farklı bir alanda eğitim aldım; Adalet Meslek Yüksek Okulu okudum. Bu bölümü kazandığımda ilk zamanlar amacım yalnızca bir diploma sahibi olmaktı. Ancak zamanla baktım ki, öğrendiğim hukuki bilgiler hayatımın her aşamasında bana katkı sağlıyor, daha da bir coşkuyla sarıldım derslerime. Emin olun şu anda “yarı Hukuk Fakültesi” mezunu bilgisine sahibim.

HP- Sürekli bağlı olduğunuz bir mekân, bir kurum ya da kuruluş var mı?

Kültür Bakanlığı haricinde yok… Zaten yaz kış devam eden Belediye Konserleri, Festivaller, Kırıkkale ya da farklı şehirlerdeki düğün organizasyonları gibi çalışmalar sürekli çok vaktimi alıyor. Bu yüzden de sürekli çalıştığım bir mekân yok.

HP- Kırıkkale´ye olan sevgimin bir tezahürü olarak sizi biraz terletecek bir soru yöneltmek istiyorum. Biliyorsunuz ki, Kırıkkale´de doğup, büyüyüp, yetişip, bu toprakların ekmeğini yiyip suyunu içtikleri halde farklı şehirlere ya da ülkelere gidince Kırıkkaleli olduklarını gizleyen, başka bir ifadeyle Kırıkkaleli olmaktan utanan sanatçılar hakkında sizin düşünceleriniz öğrenebilir miyiz?  

Nİ- Habilhan Bey, Kırıkkale ve Kırıkkaleli olmak konusunda ben da en az sizin kadar hassasım. Sonuçta ben Selim Özer Mahallesinde doğdum. Kırıkkale´nin en kenarındaki mahallelerinden en merkezi caddelerine kadar ben bu şehirde yetişmiş bir insanım. Zaten yaptığım iş itibariyle de ilk amacım bu şehrin kültürünü tanıtmak ve yaymak. Bu yüzden buna ben de tepkiliyim. Bizler bu halkın içinde yetiştik. Birazcık yükselince, bir yerlere gelince kibir ve ukalalık yapmak, tepeden bakmak insani olarak hoş bir davranış değil.

İnsan olan geçmişini unutmaz, çıktığı kabuğu inkâr etmez. Dışınızda ne olursanız olun, önemli olan iç güzelliği. Kırıkkale bizim içimiz, özümüz…

Her ne kadar 20 yaşından sonra Ankara´da ikamet etmeye başlamış olsam da bir ayağım Kırıkkale´de. Ben bu şehirde kendimi buluyorum. Akrabalarım, çocukluktan beri arkadaşlarım hep Kırıkkale´de. Ankara´daki arkadaşlarım arasında da benim sürekli Kırıkkale´ye gelmem, Kırıkkale sevdam espri konusudur. Ama Kırıkkaleli olmayan hiç kimse Kırıkkale´nin niçin sevildiğini bilemez!

Ayrıca insan özünü kaybetmemeli… Bugün Neşet Ertaş, Neşet Ertaş ise özünü kaybetmediği içindir. Sigaraya “cuvara”, gönüle “göongul” diyen Neşet Ertaş´ı seviyor bizim milletimiz.

Röportajımızın başından beri sizlere yaşadıklarım anlatırken, yeri gelip çok ciddi maddi sıkıntılar içerisinde boğuştuğum günleri anlatırken o günlerimden asla gocunmadığımın da bilinmesini isterim. Aslımı ne kadar inkâr edersem edeyim, benim aslım değişecek mi?

Demem o ki, aslımızı inkâr etmememiz, kültürümüze sahip çıkmamız, üstatlarımızın, türkülerini yaşatmamız lâzım.

Hazır konu buraya gelmişken sizinle çok üzüldüğüm, içimi acıtan bir durumu da paylaşmak istiyorum. “Ben Gidiyom Emanetim Allah´a” isimli bozlak MESAM´da Hacı Taşan üzerinde kayıtlıdır ve bunun böyle olduğunu da eskiden beri herkes bilir. Fakat nasıl oluyorsa merhum Neşet Ertaş vefat etmeden önce birileri bu bozlağı Muharrem Ertaş üzerine kaydettiriyor. Dahası, Kalan Müzik isimli firma da bu bozlağın telifini alıyor.

Ben de bir programda okumak üzere MESAM´a başvurduğumda bu gerçeği öğrendim ve şok oldum. Dahası, kendi üstadımın, kendi toprağımın, kendi memleketimin sanatçısının bozlağı için Kalan Müzik´e 3 bin lira telif ücreti ödedim.

Birincisi, hadi o anda param vardı da ödeyip bu bozlağı okudum, olmayan sanatçılarımız ne yapacak?

İkincisi, ben bu 3 bin lirayı bu bozlağın “havalandırıldığı” topraklarla uzaktan yakından alakası olmayan birilerine verdim ve çok gücüme gitti. Emin olun, bu bozlağın telif hakları Hacı Taşan´ın ya da hadi Muharrem Ertaş´a geçti, onun yakınlarının elinde olsa da, ödemeyi o kişilere yapmış olsaydım, emin olun hiç gücüme gitmezdi. Hem Hacı Taşan, Neşet Ertaş ya da diğerlerinin hayatları boyunca hangi eserleri için telif ücreti istediğini duydunuz? Neşet Ertaş üstat, bırakın telif ücreti istemeyi, kendi eserlerini okuyup, bir de ortaya telif çıkmasın diye okuduğu esere “anonim” diyen sanatçılara, “Neşet Ertaş olarak, türkülerimin genç nesil tarafından okunmasından mutlu oluyor, gurur duyuyorum. Yalnız, türkülerimi okurken keşke adımı söyleseniz… Sizden para isteyen mi var?” diyerek nazikçe sitem etmekten başka bir şey yapmazdı ki!

Ne acı ki, merhum Neşet Ertaş hastanede yatarken, “Ben Gidiyom Emanetim Allah´a” bozlağının Muharrem Ertaş´ın üzerine kaydedilmesi fikrini de Bayram Bilge Tokel vermiş. Bayram Hoca ki, türkülerimize ve kültürümüze sahip çıkan, akademik seviyede eğitim veren bir hocamız. Böyle bir yaklaşımın bizlere ne denli zarar vereceğini hiç mi düşünmemiş Bayram Bilge Hoca?
Kaynak: PUSULA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kipmen, Kırıkkalelileri şiire doyuracak
Kipmen, Kırıkkalelileri şiire doyuracak
MERHUM GAZETECİLER ANISINA
Kırıkkaleli Yazardan Özdil´in kitabına itiraz
Kırıkkaleli Yazardan Özdil´in kitabına itiraz
ÖZDİL´E TARİHİ HATA İDDİASI
Canlar Aşurede Buluştu
Canlar Aşurede Buluştu
GELENEK BOZULMADI
Tarih ve kültür kimsenin umurunda değil!
Tarih ve kültür kimsenin umurunda değil!
BEŞ YIL ÖNCEKİ HALİYLE DURUYOR
Ramazan Sokağının konuğu Talha Bora Öge
Ramazan Sokağının konuğu Talha Bora Öge
BİR DÖNEM KIRIKKALE´DE ÖZEL BİR RADYODA ÇALIŞTI
Yahşihan semaları uçurtmalarla şenlendi
Yahşihan semaları uçurtmalarla şenlendi
ÇOCUKLAR, AİLELERİYLE BİRLİKTE GÜZEL BİR GÜN GEÇİRDİLER
Tabiat Parkında Uçurtma Şenliği
Tabiat Parkında Uçurtma Şenliği
AMAÇ, TABİATI KORUMAK
Berat Kandili, arınmanın ve kurtuluşa ermenin vesilesidir
Berat Kandili, arınmanın ve kurtuluşa ermenin vesilesidir
ÇOKÇA İBADET EDİLMELİ
MKE Koroları Kırıkkale´de…
MKE Koroları Kırıkkale´de…
SANAT VE HALK MÜZİĞİ DOLU BİR GECE
Keskin´i turizm merkezi yapmalıyız
Keskin´i turizm merkezi yapmalıyız
SİLAH MÜZESİ DEĞER KATAR
Kralların Ressamının Evi ziyaretçilerini bekliyor
Kralların Ressamının Evi ziyaretçilerini bekliyor
RAHMİ PEHLİVANLI, DOĞDUĞU EVDE YAŞATILACAK
"Dedeciğim Ben Geldim"
"Dedeciğim Ben Geldim"
MİLLİ BİLİNÇ KAMPINA 36 ÇOCUK YOLLADIK
Öğrencilerden renkli sergi
Öğrencilerden renkli sergi
TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DÜZENLENDİ
Yöresel yemek yarışması
Yöresel yemek yarışması
BU YIL ÜÇÜNCÜSÜ YAPILDI
Tarih Profesörü Pehlivanlı, Tarihi Demir Köprüyü Anlattı
Tarih Profesörü Pehlivanlı, Tarihi Demir Köprüyü Anlattı
KÖPRÜ, ÖNEMLİ GÖREVLER İCRA ETMİŞTİR
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Keskin´de
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Keskin´de
KESKİN´DE İNGİLİZCE TİYATRO
Kültür Müdürlüğünden yöresel yemek yarışması
Kültür Müdürlüğünden yöresel yemek yarışması
PROFESYONEL AŞÇILAR KATILAMAYACAK
Bağlamayla Dombrayı kavuşturduk
Bağlamayla Dombrayı kavuşturduk
BİRİNCİ ULUSLARARASI MÜZİK ARAŞTIRMALARI ÖĞRENCİ KONGRESİ SONA ERDİ
Kitaplar yüreğimizi ferahlatır
Kitaplar yüreğimizi ferahlatır
KESKİN´DE 1071 KİTAP SERGİSİ AÇILDI
Yeni nesil kitap okumayı seviyor
Yeni nesil kitap okumayı seviyor
KIRIKKALE VALİSİ MEHMET İLKER HAKTANKAÇMAZ, MEYDANDA VATANDAŞLARLA KİTAP OKUDU
Travelexpo Fuarında Kırıkkale Rüzgârı
Travelexpo Fuarında Kırıkkale Rüzgârı
AÇILIŞI KÜLTÜR BAKANI YAPTI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar