Yeni neslin koruyucusu ve emanetçisi öğretmendir!
Tarih: 24.11.2015 21:54:55 / 856okunma / 0yorum
SERDAR BOZDOĞAN

Ülkemizde son zamanlarda devletimizin eğitime desteklerinin ve reform çalışmaların arttığı, bu çalışmaların olumlu neticeler elde ederek ezber bozan sonuçlar temin ettiği görülmektedir. Bu çalışmalarının düzenli bir şekilde gerçekleşmesi bir ülkenin ufkunu aydınlatacak genç neslin gücünü artıracaktır. Bunun içinde sorunlara düzenli ve dikkatli bir şekilde eğilmek gerekmektedir. Öğretmen ile öğrenci arasındaki disiplin saygı ve sevgi değerleri güçlendirilmelidir.

Bir ülkenin yeraltı kaynakları ne kadar değerli ise o ülkenin yer üstü kaynakları en az yeraltı kaynaklarının iki katından daha fazla değerlidir. Çünkü yeraltı kaynaklarını ham halden kurtarıp işleyerek kıymetlenmesini sağlayacak tek birey yer üstü kaynakları, yani o ülkedeki dinamik ve çevik genç nüfusudur. Bu genç nüfus ülkenin yarınları, adaletin ve demokrasinin koruyucusu ve teminatıdır. Bu genç nüfus bugünün öğrencileri geleceğin aydın ve müreffeh yarınlarıdır. Genç kitleden oluşan öğrencileri yetiştirmek, eğitmek, öğretmek, bilgi, birikim, deneyim ve tecrübe ile bütünleştirmek öğretmenlerimizin asli kutsal görevidir. Binlerce savaşı kaybeden bir ülke genç nüfusa hâkim olduğu sürece içerisinde bulunduğu savaşları sonunda mutlaka kazanır, fakat binlerce savaşı kazanan bir ülke genç nüfusunu doğru, bilinçli ve bilgili bir şekilde yetiştiremediği zaman içerisinde bulunduğu savaşı geçmişte kazanmasına rağmen sonunda mutlaka kaybeder. Başarıyı temin eden tek unsur öğrenme ve öğretme sanatıdır. Bu sanatın abide şahsiyetleri bilakis öğretmenlerdir. Eğitim sistemimizde eğitim bilgisinin yanı sıra gençlerin sosyal hayatta da başarılı olmalarını sağlayacak, kanunları ve yasaları tanıyacak ve bunların eşliğinde yaşamaya gayret edecek eğitici ve öğretici çalışmaların olması gerekmektedir. Zararlı alışkanlıklardan, fanatiklikten, yanlış bilgilendirilmelerden ve sonrasında oluşan bilgi kirliliğinden genç neslin uzak tutulması ilim, bilim, teknoloji, sanat, spor dallarına yönlendirilmesi gerekilmektedir. Bu gerekliliği yalnızca eğitimden sorumlu öğretmenler temin edebilir. Çünkü eğitim öğretmen sanatıdır.

Değerli öğretmenler, sevgili öğrenciler,

İnsan beyni adeta bir orkestra şefi gibidir. Ruh yapımız ve kişiliğimiz beyin aracılığıyla kendisini ifade eder. Beynimizin stres altında kalması, bütün organlarımızın faaliyetine olumsuz etki eder. Stres ve zaman yönetiminde duygu düşünce ve davranış denetiminde beynimizi doğru kullanırsak, mutlu, başarılı ve nitelikli yaşanılabilir. Cesaret, sadakat, affetme, paylaşma, cömertlik, alçak gönüllülük, özeleştiri, adalet, yardımlaşma, dayanışma toplumun geneli tarafından kabul edilen bu ortak kavramlar eğitimle sağlanır. Bir anlamda mutluluğun standart kümesini oluşturan bu değerleri insana ve insanlığa sunan kutsal bir görevle bütünleşen öğretmenlerdir.

Sevgili öğrenciler; öğretmeninizi sevin ve onlara sonsuz saygı duyun ki öğrenmeyi, bilgi olmayı, başarıya erişmeyi sağlayabilesiniz.

Değerli öğretmenler; öğrencilerinizi sevin, onlara değer verin, önemli olduklarını hissettirecek güveni kalplerinde canlandırın ki vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır ilkesinde bir gençlik ruhu şahlanarak ülkemizi, milletimizi, devletimizi, aydın ve müreffeh yarınlara, muasır medeniyetlerin zirvesine çıkaracak güce erişsinler.

Yurdumuzun bütün öğretmenlerinin öğretmenler günü kutlu olsun.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Divan-ı Hikmet Üniversitesi (19 Mart 2018 - Pazartesi)
Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
Güçlü bir eğitim sistemi her engeli aşar (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
Başarı istiyorsan işi ehline vereceksin (16 Eylül 2017 - Cumartesi)
Siyasette güçlü ve milli bir sinerji gerek (23 Ağustos 2017 - Çarşamba)
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir? (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
Evet, ama neden Evet? (11 Nisan 2017 - Salı)
İslamofobinin ilacı nedir? (30 Ocak 2017 - Pazartesi)
Üst Aklın Gayrimeşru Çocukları (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Yine Esti Derinden Bir Rüzgârgülü (11 Ağustos 2016 - Perşembe)
Ahtapotun Kolları (Octopus Arms) (02 Ağustos 2016 - Salı)
Üst akıl nedir? (01 Ağustos 2016 - Pazartesi)
Lütfen At İzi İt İzine Karışmasın Artık (20 Temmuz 2016 - Çarşamba)
İnsanların Yaşam Kaynağı: Sevgi (05 Mart 2016 - Cumartesi)
Neden Hedef Türkiye? (16 Şubat 2016 - Salı)
Ne oldum dememeli insan, ne olacağım demeli! (12 Aralık 2015 - Cumartesi)
Zaferleri temin eden yegâne güç tevazudur! (05 Kasım 2015 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Siyaset
Gündem
Ekonomi
Yaşam
Türkiye
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar