Yeni Dünya Düzeni
Tarih: 4.3.2019 01:31:13 / 453okunma / 1yorum
SENUR ÜNVER

Kapitalizmin yavaş yavaş ulus-devletleri dalgası altında ezip, bloklaşmaların hat safhaya çıkacağı yeni bir döneme girmekteyiz. Beden işçiliğinin azalıp yerine bilgi işçiliğinin getirilmesiyle küreselleşmeye katkı sağlayan hali hazırda yeni gelişen alanlara karşı ülkemiz bugün ne derece üretken bunu sormamız lazım.

Başlangıçta bilinçli bir şekilde yarattığımız ekonomik düzen için devlet sistemine geçerken, artık daha fazla bu modelde sıkışıp kalamayacak kadar büyümüş bir serbest piyasa ortamı var. Dahası bu önlemez yükselişteki durum ülkelerin içişleri de dâhil olmak üzere her anlamda karar yetisine sahiplik konumuna geldi.

Artık buğday ekmekten tutun yerli araba üretmeye kadar hiçbir şey bizi kurtaramayacak, ayak uydurmamız için bilişim teknolojilerine gereken önemi vermemiz gerek. Bunun için de özgür düşünce ortamında gençlerimize lazım olan motivasyonu ve desteği sağlanmalı, gözlerini açık tutmalıyız. Yeni kazanç alanlarında yeterli gelişmeyi sağlamak ilk önceliğimiz olmakla beraber bunu doğru bir politikayla taçlandırmak da son derece önemli olacaktır.

Tüm dünyaya pazarlanabilecek bir teknolojinin üreticisi olmak yeterli imkân verilirse bu toplumun zeki gençlerinin yapamayacağı bir şey değildir. Başlayan bu yeniçağda kaybolup gitmek dahası sömürülmek istemiyorsak bir an önce harekete geçmeli, eğitim sisteminden başlayarak taşları yerine oturtmalıyız.

Ne yazık ki sürekli değişen ülke gündemimiz, varoluşumuzdan beri süre gelen seçim hali gibi meseleler mecburen bizi şu anda tutarken geleceğe götüremiyor. Siyaset bilime harcanması gereken zamandan fazlasıyla çalarken kafamızı çalıştırıp üretime odaklanmamız oldukça zor gözüküyor. Bugünün kaygısı ile yarından eksilmemek ümidiyle kalın, aydınlık bir gelecek dileğiyle…

Anahtar Kelimeler: Yeni, Dünya, Düzeni
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
nermin
11.3.2019 09:11:44
Maalesef siyaset yalan ve insanları kandırma sanatı haline gelmiş.GARİP KIRIKKALEmizzin insanlarını kandırmak artık bu kadar kolay olmamalı.Kırıkkalede sadece Ahmet Önal vekili görüyoruz diğerleri ne yaparlar bilen var mı BELKİDE
Yazarın Diğer Yazıları
82 Milyon İçin Sağlık (18 Mart 2019 - Pazartesi)
Bize Herkes Lazım (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Bireycilik (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
Dur Diyemedik (22 Ocak 2019 - Salı)
Kabalaşmak (03 Ocak 2019 - Perşembe)
Acımak Sorunu (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
Devirsiz fedakârlık (14 Aralık 2018 - Cuma)
Düzen (04 Aralık 2018 - Salı)
Suç (22 Kasım 2018 - Perşembe)
Leke (13 Kasım 2018 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Siyaset
Gündem
Ekonomi
Yaşam
Türkiye
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar