Lütfen At İzi İt İzine Karışmasın Artık
Tarih: 20.7.2016 19:47:41 / 1061okunma / 0yorum
SERDAR BOZDOĞAN

Ülkemizin, devletin ve milletimizin güvenliğini temin etmek için yasama, yürütme ve yargı erklerine Türkiye cumhurbaşkanı adına milli güvenlik kurulu bünyesinde milli güvenlik müşavirleri danışmanlık hizmeti vererek devlet enformasyon koordinasyonunu gerçekleştirmelidir.

Ülkemizde birçok alanda ön plana çıkan sorunların çözüme ulaşmasını hedefleyen erklerin en önemlisi adalet ve düzeni sağlayan, hukuk sistemini erdem ilkesi ile yaşatan, yasalar ve kanunlar ilke ve prensipleri ile nizam içerisinde yürümesine öncülük edecek yasama, yürütme ve yargı erkleri gelmektedir.

Ülkemizin, devletimizin ve milletimizin haklarını temin eden bu kurumlarının işlevselliğini artırmanın yanı sıra milli güvenliği elde edecek bu alanlarda oluşabilecek her hangi bir zafiyeti ayırt etmeksizin bertaraf edecek koordinasyon mekanizmaları inşa edilmelidir.

Devlet başkanlığı adına bu mekanizmayı milli güvenlik ve milli istihbarat koordinasyon kurulu yönetmelidir.

Bu mekanizmalar işlemlerin hızını artırırken aynı zamanda devlet güvenliğinde ileriyi gözeterek hazırlanan vizyon planları ile denge politikaları kuracaktır.

Yasama, yürütme ve yargı kurumlarında, bakanlık, müsteşarlık, başkanlık ve genel müdürlük nezdinde işlevsellik içerisinde olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarında devlet başkanı adına milli güvenlik müşavirleri danışmanlık hizmeti verecektir.

Bu birimler aynı zamanda ildeki valiler, cumhuriyet başsavcıları, yurtdışında ise Türk büyükelçileri ve başkonsoloslar ile iç ve dış politika koordinasyon uyumunu temin ederek devletin bekası konulu hususlarda ilke ve prensipler içerisinde hukuk ve adalet öncülüğünde, gizlilik eşliğinde sebeplerin niteliklerini tespit edilmesine destek olarak sonuçların kısa süre içerisinde zaman ve masraf kaybetmeksizin çözüm politikaları oluşturacaktır.

Nitekim doğru ve güvenilir anlık istihbarat açığını da temin edecek olan bu uygulama dışa bağımlılığı büyük oranda azaltmakla birlikte dış dünyanın ülkemize muhtaçlığını da artıracaktır.

Bu birim yasama, yürütme ve yargı erklerinde milli güvenliği kapsayan oluşan, gelişen, değişen ve oluşma ihtimalleri var olan kriz dönemlerini önlemek adına hizmet verecektir.

Temel hedefi devletin bekası, ülkenin istikrarı ve milletin selameti konulu olup milli temel ilke ve prensipler içerisinde işlevsellik ile dünden ibret alıp, bugüne hakim olup yarına sahip olacak milli vizyonlar inşa edecektir.

Devletin erklerine, kurum ve kuruluşlarına sızmayı hedefleyen ve milli güvenliği zedeleyecek olan kişi, grup ve kitleleri etkisiz hale getirmek için devlet kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu temin ederek milli bir sistem içerisinde devlet olgusunu, gücünü ve kuvvetini artıracaklardır.

Aksi takdirde nice darbeler ve nice ihanetler karşılaşacağımız badirelerin habercisi olacaktır.

Anahtar Kelimeler: Lütfen, İzine, Karışmasın, Artık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Divan-ı Hikmet Üniversitesi (19 Mart 2018 - Pazartesi)
Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
Güçlü bir eğitim sistemi her engeli aşar (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
Başarı istiyorsan işi ehline vereceksin (16 Eylül 2017 - Cumartesi)
Siyasette güçlü ve milli bir sinerji gerek (23 Ağustos 2017 - Çarşamba)
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Nedir? (24 Nisan 2017 - Pazartesi)
Evet, ama neden Evet? (11 Nisan 2017 - Salı)
İslamofobinin ilacı nedir? (30 Ocak 2017 - Pazartesi)
Üst Aklın Gayrimeşru Çocukları (05 Eylül 2016 - Pazartesi)
Yine Esti Derinden Bir Rüzgârgülü (11 Ağustos 2016 - Perşembe)
Ahtapotun Kolları (Octopus Arms) (02 Ağustos 2016 - Salı)
Üst akıl nedir? (01 Ağustos 2016 - Pazartesi)
İnsanların Yaşam Kaynağı: Sevgi (05 Mart 2016 - Cumartesi)
Neden Hedef Türkiye? (16 Şubat 2016 - Salı)
Ne oldum dememeli insan, ne olacağım demeli! (12 Aralık 2015 - Cumartesi)
Zaferleri temin eden yegâne güç tevazudur! (05 Kasım 2015 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Siyaset
Gündem
Ekonomi
Yaşam
Türkiye
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar