Bozuk Tartı
Tarih: 8.9.2019 23:49:36 / 2739okunma / 0yorum
SENUR ÜNVER

“Mutluluk nedir? Gücün büyüdüğü duygusudur.”

Nietzsche´den yaptığım bu alıntıyı iyice düşün sevgili okuyucu. Bunun bir anlığına yalan olduğunu söyleyebilirsin. Hakkın da var elbet. Ancak şunu unutma; dünya geliştikçe doğru olmaya yaklaşan bir söz bu.

Şimdi bu cümleye eklemek istediklerime geçelim. Bana kalırsa devir değiştikçe tek bir güç tipi kalan hepsini yutuyor; sahiplenme gücü. Bunu günlük yaşamdan ufak örneklerle açıklayalım. Diyelim ki alışveriş için bir mağazaya gittiniz. Herkesçe pahalı olduğu bilinen A markasına ait bir ürün ile aynı kalitedeki herhangi bir B ürünü arasında kaldınız. Ne yapacaksınız? A ürününü satın almak isteyeceksiniz. Neden mi? İki türden farklı mesajı vermek için.

Bunlardan ilki ben bu ürünü sahiplenme gücünü elimde bulunduruyorum. İkincisi ise bu güçten dolayı beni takdir edin ve kabullenindir. Şimdi hikâyeye bütüncül bir yaklaşımla tekrar bakalım. Toplumla mutlu yaşamak demek, en genel anlamıyla sevilme ve onaylanmayı içerir. O halde bunlara ulaşmak için davranışlarımızı şekillendiririz. Zihnimiz ve yeteneklerimizle yapamadığımız şeyi daha basit olan sahiplenme gücüyle elde etmeye çalışırız. Bu hem kolaydır, hem de emek istemez. Yani artık malların fiyatını belirleyen esas şey toplumda kabul görme arzusuna ne kadar hizmet edebildiğidir.

Ne yazık ki durum bununla sınırlı kalmıyor. Bir ulusu her anlamda etkileyen, onun bilincini yüceltmesi gereken sanatçılara da sıçradı bu alışkanlık. Neredeyse çoğunun söylemek istediği tek bir şey var; bu eser benim.

Evet, o kitabı sen yazdın. Resim sana ait, senaryo ve beste de öyle. Şimdi bu sahiplenme gücünle atıp tutabilir, hiç olmazsa saygınlık görmeyi hak edebilirsin.

Elbette ki burada yazan şeylerin bir genellemeden ibaret olduğunu belirtmek isterim. Ancak yeni neslin gidişatına bakılacak olursa istisnaları az olan bir genelleme bizi bekliyor.

Peki, bu zehirlenmeden nasıl kurtulacağız?

Yürekten bir şekilde kendimizi kabullenerek. İyi ve kötü yanlarımızı bilip, her şeyimizle benliğe saygı duymayı öğrenerek. Bunu yaptığımız zaman ister istemez çevresel ilgiye duyulan ihtiyacımız azalacak, kabul görmeye olan bağımlılığımız bitecektir.

Başka bir deyişle mutluluğu kendi içinde bulmaya çalış sevgili okuyucu. Artık ihtiyacın olmayan gücü de öteki insanların davranışlarına bakıp gülmek için kullanabilirsin, keyifli günler dilerim.

Anahtar Kelimeler: Bozuk, Tartı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
UTANÇ (23 Ağustos 2019 - Cuma)
Kişisel Gelenek (17 Ağustos 2019 - Cumartesi)
Halkın Yeni Afyonu: Sosyal Medya (19 Temmuz 2019 - Cuma)
Kırpılmış Zihinlerin Nesli (07 Temmuz 2019 - Pazar)
Huzurlu Yarınlara (23 Haziran 2019 - Pazar)
Farkındalık (21 Nisan 2019 - Pazar)
Fırsatçılık (25 Mart 2019 - Pazartesi)
82 Milyon İçin Sağlık (18 Mart 2019 - Pazartesi)
Yeni Dünya Düzeni (04 Mart 2019 - Pazartesi)
Bize Herkes Lazım (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Bireycilik (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
Dur Diyemedik (22 Ocak 2019 - Salı)
Kabalaşmak (03 Ocak 2019 - Perşembe)
Acımak Sorunu (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
Devirsiz fedakârlık (14 Aralık 2018 - Cuma)
Düzen (04 Aralık 2018 - Salı)
Suç (22 Kasım 2018 - Perşembe)
Leke (13 Kasım 2018 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar