AK PARTİDE ADAYI KİM BELİRLEYECEK
AK PARTİDE ADAYI KİM BELİRLEYECEK
Tarih: 31.10.2013 09:29:31 / 1618okunma / 1yorum
YUNUS PEHLİVANLI

 

     Bayramın ikinci günü bir  restoranda yapılan toplantı, Ak Partideki siyasi kulisleri bir hayli hızlandırdı.Yada bu toplantı, Ak Partiden aday adayı olmak isteyenleri bir hayli umutsuzluğa sürükledi desek yeridir.

      Başta Beşir bey olmak üzere 3 milletvekili,İl başkanı ve Kırıkkale belediye  başkanının katıldığı bu toplantıda, Kırıkkale belediye başkan adaylığı ve hatta bazı ilçe belediye başkanlarının, kim yada kimler olması konusunda istişare yapıldığı iddia ediliyor.Daha çok tek taraflı öneri ve tavsiyelerin dikte ettirilmeye çalışıldığı bu toplantıya, ne kadar istişare denilir oda tartışılır tabii ki.

      Kulis bilgilerine göre bu toplantıda; Veli Korkmazın 3.kez aday olmayacağı gündeme gelince İl başkanı Mehmet Demir’in belediye başkanlığına aday olmak istediğini belirttiği, ancak Beşir beyin (İl başkanlığı makamı boş kalır ) gerekçesiyle Demir’e :”Sen bekle” dediği hatta daha sonra Beşir Atalay’ın  belediye başkan adayı olarak MS ve HD olmak üzere iki kişiyi önerdiği, bu isimlere de  il başkanının itiraz ettiği söyleniyor.

       Gerçi, Beşir beyin söz konusu bu 2 isimi gündeme getirdiği söylense de,  Beşir beyi yakından tanıyanlar ; bu tavrın Beşir beyin üslubu olamayacağını,eğer Beşir bey masaya MS ve HD isimlerini sürdü ise bu isimleri tartıştırmak için ortaya atmıştır asıl adayı Ankara’dan ve sürpriz bir isim olacaktır diyorlar.

       Yine söz konusu restoran toplantısında, Beşir bey  meclis üyelerinin belirlenmesinin bile tek başına yapılmaması gerektiğini, bu konuda yetkili milletvekilinin Oğuz Kaan bey olduğunu, meclis üyesi listesi yapılırken Oğuz beyle koordineli bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etmiş.( Yukarıda zikrettiğim gelişmelerden dolayı eleştiri projeksiyonları  Beşir beyin üzerine yoğunlaştırılmış olsa da tüm bu gelişmelerde Oğuz Kaan beyinde inceden inceye bu operasyonlarda rol aldığı  Ramazan Can’ın bu satranç masasına fazla dahil olamadığı söyleniyor.)

      Buradan isim vermek istemem ama merkez belediye başkanlığındaki adaylık konusunda restleşmeye gidilirse, ilerleyen günlerde bir iç mücadele ortamı doğacakmış  gibi geliyor.

Dikkat ederseniz cümlemi (miş -söyleniyor-iddia ediliyor ) diye bitiriyorum.Bunlar 3 cü,5.ci şahıslardan edindiğim kulis bilgileri ve benim edindiğim intibalar.

       Yukarıdaki gelişmeler üzerine bazı aday adaylarının karamsarlığa kapılarak Başbakandan randevu almaya çalıştığını duysak ta,  bu aday adayları ( Ankara’da yada  Van programı esnasında) Başbakanla görüşebilmişler midir onu da bilmiyorum.       

        Birazda; Kırıkkale’de bayramın 2.günü yapılan bu toplantıdan sonra 25 Ekim Cuma günü yapılan il başkanları toplantısından bahsedelim.

Başbakanın il başkanları toplantısında kendi kurmaylarına ve teşkilat mensuplarına hitaben yaptığı- sert uyarıdan- Kırıkkale milletvekilleri ve teşkilat mensupları kendilerince bir takım mesajlar çıkarmışlardır diye düşünüyorum.

      Başbakan Erdoğan Cuma günü yapılan bu toplantıda kurmaylarına ve salona hitaben:” Bu dava şahsi bir dava değildir. Basit kulislerle, lobilerle aday belirleme faaliyetine  tüm teşkilat mensupları olarak bu tür oyunlara müsaade etmemelisiniz. Herkes gerçekten samimi olarak ehliyet ve liyakat sahibi kimse, halkımızla bütünleşme noktasında kim bizim için temsile layıksa bize bu isimleri gönderin. Partimizin oylarını aşağıya çekecek isimlerle gelirseniz kusura bakmayın biz de ona göre değerlendirme yaparız." diyor

        Evet… Kırıkkale’de restoran toplantısında konuşulduğu söylenenlerle, Başbakanın il başkanları toplantısında söylediklerini yan yana getirince milletvekillerinin özelliklede Beşir beyin aday belirlemede çok fazla etkisinin olamayacağı, kamuoyu desteği kimin arkasında ise, HALK KİMİ ADAY OLARAK GÖRMEK İSTİYORSA O’NUN ADAY YAPILACAĞI DÜŞÜNÜLEBİLİR.

        Yalnız bu gün yapılmak istenen,  sadece Kırıkkale Belediye başkan adaylığının belirlenmesi değildir. Kırıkkale Belediye başkanlığı demek, Ak Partinin  Kırıkkale’deki –Amiral Gemisi-demektir.Amiral Gemisinin idaresini ele geçiren kişi veya grup; 2015’te yapılacak milletvekili sıralamasının oluşturulmasında da az yada  çok etkili olacaktır.Kırıkkale Belediye başkanı olacak kişi; il teşkilatı ve ilçe teşkilatları ile ilçe belediye başkanlarının üzerinde ve Kırıkkale’deki kurumların üzerinde az yada çok etkili ve yetkili olacaktır.  

     Milletvekilliği rica makamı, Belediye başkanlığı ise icra makamıdır.Kırıkkale Belediye başkanı olduğunuz zaman; (eski parayla)  128 trilyon bütçesi olan,  109 araç-gereç ve iş makinesine sahip, 650’si kadrolu 350’si taşeron işçisi olmak üzere 1000 personeli olan, 30 meclis üyesi, 24 müdürlük kadrosu bulunan bir kurumun başkanı oluyorsunuz. ( Yalnız birikmiş 3 haneli yüzlerce trilyonluk borcu da hesaba katmanız gerekiyor)

Konumunuz itibariyle ricacı değil emredici oluyorsunuz. (Rant anlamında demiyorum ama) ekibinize,ve partilinize dağıtabileceğiniz bir çok İMKANA kavuşuyorsunuz……..

     Dolayısıyla böyle bir makam için yapılacak mücadelede bir hayli çetin geçecek gibi görünüyor.Adaylık konusunda  Beşir bey işi şansa bırakmamaya çalışacak diyebiliriz.Yada başka bir deyişle  adaylık düğümünün merkezinde Beşir bey olacak gibi görünüyor.Bir aday adayı çıkıp ta yada teşkilat olarak birileri ben bu düğümü Büyük İskender’in  çözdüğü gibi çözerim diyebilecek mi yaşayıp göreceğiz.

       Bir hatırlatma: 2009’daki  Belediye başkan adayının belirlenmesinde, O günkü İl başkanının ;( Mevcut belediye başkanının tekrar aday olmasını istiyoruz) diye bir milletvekiliyle birlikte imza atması sonucu diğer başkan adaylarının kaderini nasıl etkilediğini ve teşkilatın karar belirlemede oynadığı  rolü bu vesileyle hatırlatmak isterim.

      Başkan adayının belirlenmesinde  kamuoyu anketinin rolü olacak mı ? 0lacaksa ne kadar olacak? Teşkilatın rolü olacak mı ? Olacaksa ne kadar olacak? Beşir beyin rolü olacak mı olacaksa ne kadar olacak ?

 Sanırım bu 3 sorunun cevabı merakla, birazda gergin bir havada beklenecek.

                                                                                               

Anahtar Kelimeler: AK, PARTİDE, ADAYI, KİM, BELİRLEYECEK
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
M.Tanrıverdi
3.11.2013 23:59:58
ANTİDEMOKRATİK YAKLAŞIM Sevgili Yunus bu konuyla ilgili çok uzun bir yazı yazmıştım ama ondan vazgeçtim. Kısa yazı yazmaya karar verdim. Seni yazından dolayı da tebrik ediyorum.Yazınızdan anladığım kadarıyla Sn. Beşir ATALAY yine Antidemokratik davranışıyla bizlerin oylarına ambargo koymaya göz koymuş durumda. Kendisi Hükümetin Demokratik paketinin mimarı olduğunu biliyoruz, Paketteki Demokratik konuları yazarken Kırıkkale söz konusu olduğu zaman niçin DEMOKRATİK olunmuyor. Yoksa Demokrasi Kırıkkale’ye gelmedi mi? Kırıkkale söz konusu olduğunda Demokrasi yerine Diktatörlük yapılıp, Kırıkkale’de benim dediğim olur deniyor. Buranın esas oğlanı demek ki Sn. Bakan beymiş, bunu bilmemiz gerekiyormuş. Gerçi biz akıllanmayız. 2004 yılında Kendileri Ankara Millet Vekiliyken Kırıkkale’den gidenlere ben Kırıkkale M.V. değilim,Türkiye M. Vekiliyim diyerek, kendisine gelenleri kendi Vekillerinize gidin diyip gönderirken, yine mevcut başkanı Kendisi başımıza getirmişti. 2009 da yine mevcuda bu sefer Kırıkkale M. V.li olarak tam destek vererek antidemokratik bir yaklaşımda bulunmuştu. Ne yazık ki Yine aynı senaryo oynanmakta ve bizlere siz kim oluyorsunuz sizler marabasınız, sahibinin istediğini yapmak zorundasın denmekte. Halbuki akil insan olması gereken Sn. Bakanımız kozlarını bu kadar açık oynamaması gerekirdi. Halkın, teşkilatın istediği kişiye destek vererek saygınlığını artırması gerekirdi. Sn. Başbakanımız neler söylüyor. Bizim Kırıkkale’de birilerinin sayesinde neler yapılıyor. İnşallah bunlar gerçek değildir de halkın ve de teşkilatın istediği gerçekten Kırıkkale’miz için çalışacak, dürüst bir insan seçilir ben ve benim gibi düşünenlerde özür dileyip, bu yazdıklarımdan utanırım.Ayrıca Sn Bakanımızın desteklediği kişi MS (Sen ismi açık yazmadığın için bende yazmıyorum) çok iyi bir başkan olabilir, MS’nin kişiliği ile ilgili hiçbir önyargım yok, sadece getiriliş şekliyle ilgili benim itirazım.
Yazarın Diğer Yazıları
14. Yıla Girdiğimizde (01 Şubat 2018 - Perşembe)
MKE Genel Müdürü ve Valilik (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
Müteahhitler-MKE ve SOSB (15 Aralık 2017 - Cuma)
MKE Genel Müdürü Başarılı Olursa (18 Temmuz 2017 - Salı)
Egzoz ve korna terörü (07 Temmuz 2017 - Cuma)
“Meslek Lisesi memleket meselesi” (19 Mayıs 2017 - Cuma)
Bir şirketin ilanının düşündürdükleri (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
Silah Osb ve Meslek Liseleri (09 Nisan 2017 - Pazar)
MKE Lokali ve Düğün Salonu ne olacak? (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
Vali ve Müdürler (08 Mart 2017 - Çarşamba)
Kırıkkale´nin nesi meşhur? (02 Mart 2017 - Perşembe)
Kırıkkale Emniyeti Yakalıyor (13 Aralık 2016 - Salı)
Yuh bize! (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
MKE Neden ASELSAN Olmasın? (06 Ekim 2016 - Perşembe)
MKE´nin kurtarıcısı hurdalık! (14 Mart 2016 - Pazartesi)
Celep Sopasını Kaldırınca (02 Şubat 2016 - Salı)
Otobüs-Sigara Yasağı-Trafik Poliçesi (16 Aralık 2015 - Çarşamba)
Üniversitenin Otobüsü (13 Aralık 2015 - Pazar)
Düğün Salonları Niye Patladı? (26 Mayıs 2015 - Salı)
Vekilin Neresi Öpülür? (06 Nisan 2015 - Pazartesi)
Ak Parti Temayülünden Kesitler (04 Mart 2015 - Çarşamba)
On ikiye Beş Kala Adayları (03 Mart 2015 - Salı)
Gel Seni Bi Öpüyüm (01 Mart 2015 - Pazar)
Zora Talip Olmak (02 Şubat 2015 - Pazartesi)
MPT’de Top Sendikada (13 Ocak 2015 - Salı)
MKE Kaybettikçe (11 Ocak 2015 - Pazar)
Şehir Plancısı ve Emniyet Müdürü (11 Kasım 2014 - Salı)
Ankara’ya Gidecekseniz Eğer (30 Ekim 2014 - Perşembe)
IŞİD terörü mü, zam terörü mü? (15 Ekim 2014 - Çarşamba)
Düğün Salonu Cinayeti -2- (11 Eylül 2014 - Perşembe)
Düğün Salonu Cinayeti -1- (08 Eylül 2014 - Pazartesi)
HAFRİYATÇILAR ZABITA-TEMİZLİK (11 Ağustos 2014 - Pazartesi)
Pehlivanlı Bulvarının Sorunları (23 Temmuz 2014 - Çarşamba)
TOKİ—Müteahhitler ve Belediyeler (25 Haziran 2014 - Çarşamba)
Kim Bu KKܒnün Profesörleri (24 Haziran 2014 - Salı)
RAYBÜSÜMÜZÜ GERİ İSTİYORUZ (19 Haziran 2014 - Perşembe)
SIK ONDÖRTLÜYÜ BAŞLAT YASAĞI (17 Haziran 2014 - Salı)
ÜNİVERSİTE MEZUNİYET TÖRENİ (12 Haziran 2014 - Perşembe)
TATİL-ÖDÜL- BİSİKLET-TRAFİK (11 Haziran 2014 - Çarşamba)
ÇAY OCAKLARI- TERMİNAL- DÜĞÜNLER (03 Haziran 2014 - Salı)
İl Genel Seçimi ve Başkan Saygılı (14 Nisan 2014 - Pazartesi)
SESSİZ ÇOĞUNLUĞU GÖRDÜM (11 Nisan 2014 - Cuma)
yüksek ihtisas hastanesinin tavanı (26 Şubat 2014 - Çarşamba)
GEL BİZİM PARTİYİ ŞAK ŞAKLA (24 Şubat 2014 - Pazartesi)
Aman ha projenizi gaptırmayın (11 Şubat 2014 - Salı)
Ondokuzuncu yıla ulaşmak dileğiyle (03 Şubat 2014 - Pazartesi)
46 BİN EMEKLİ VE BAŞKAN ADAYLARI (20 Ocak 2014 - Pazartesi)
“Bizim beşyüz oyumuz var başkanım” (15 Ocak 2014 - Çarşamba)
Kadastrocu nasıl götürülür (26 Aralık 2013 - Perşembe)
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN SABRI (17 Aralık 2013 - Salı)
TEMİZLİKTE ÇALIŞMANIN VEBALİ (29 Kasım 2013 - Cuma)
AK PARTİ ADAYLARI YANILDILAR-MI (14 Kasım 2013 - Perşembe)
BALIŞEYH- DELİCE - SULAKYURT’UN VEBALİ (23 Ekim 2013 - Çarşamba)
SİZİN ADAYINIZI KİM BELİRLİYOR (17 Eylül 2013 - Salı)
Hastanede gardiyan ne iş yapar? (23 Ağustos 2013 - Cuma)
Çağrı Merkezine Kimler Alınacak (15 Ağustos 2013 - Perşembe)
Ramazan Magandalığı (07 Ağustos 2013 - Çarşamba)
Valilik Özel Kalem’deki Değişim (23 Temmuz 2013 - Salı)
Belediye Başkanı Kim Olsun? (16 Temmuz 2013 - Salı)
Damacana Sularını Kim Denetliyor? (09 Temmuz 2013 - Salı)
Güç Birliği, Enerji Bir-Sen ve MKE (01 Temmuz 2013 - Pazartesi)
Ticaret Odası ve Ekrem Gök (18 Haziran 2013 - Salı)
Kırıkkale?de konut patlaması mı bekleniyor? (13 Haziran 2013 - Perşembe)
Eyvah Tatil Geliyor (09 Haziran 2013 - Pazar)
CHP ve Muhtarlar (09 Haziran 2013 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar