MAHİR YILMAZ NEREDEN ADAY OLACAK
MAHİR YILMAZ NEREDEN ADAY OLACAK
Tarih: 7.10.2013 09:25:00 / 4378okunma / 4yorum
YUNUS PEHLİVANLI

 

      Belediye seçimleri gün gün yaklaşırken, her yerde olduğu gibi Kırıkkale’de de en önemli konu partilerin adaylarının kim olacağı.

Yukarıdaki yazının başlığı bile aslında Mahir Yılmaz’ın seçimin en favori adaylarından birisi olduğunun bariz bir göstergesi.

Bu göstergeyi de ben icat ediyor falan değilim.Hangi siyasi kulise kulak verseniz sohbetin bir yerinde mutlaka bu soruyu duyuyorsunuz.Ali şu partiden,Veli bu partiden aday olacak peki…

Mahir Yılmaz nereden aday olacak?

 

     Bazı adayların; kariyeri, karizması güçlüdür.Tabanı ve oy potansiyeli güçlüdür.Bu nedenle de hangi partiden aday olursa olsun O aday  partisini sürükler.

Diğer durumda ise; parti çok güçlüdür.Bu partiden kimi aday gösterirseniz gösterin adayın kazanması çok kolaydır.Yani parti o adayı sürükler.

 

     Mevcut konjonktürde 2002 yılından beri herkesin malumu olduğu gibi yerel ve genel  seçimlerde en kuvvetli parti Ak Parti’dir.

Yani Ak Parti adeta Nuh’un Gemisi gibidir.Seçimde aday olanlar yeter ki bu gemiye binsinler ,vatandaşın oyları Ak Parti adayını hedefine adeta uçurmaktadır.

 

     Ak Partinin en büyük şansı kuşkusuz genel başkanın bizzat kendisidir.Ak Partiye oy verenlerin büyük bir çoğunluğu belediye başkan adayını sevmese de,milletvekili adaylarını sevmese de ( Başbakanın hatırına oy veriyorum) diyerek oylarını kullanmaktadırlar.

 

     Bu güne kadar Ak Partiden Kırıkkale’de belediye başkanlığına aday olup seçilmiş kim varsa bu gerçeği inkar edemez. Bu güne kadar Ak Partiden milletvekilliğine aday olup seçilmiş kim varsa bu gerçeği inkar edemez.

Yani bu makamlara seçilmelerinde Ak Partinin payı yüzde doksan dokuzdur.

Hayır…diyen varsa, itiraz eden varsa  HODRİ MEYDAN derim. Buyurun…Ak Partiden başka bir partiden aday olun, boyunuzun ölçüsüne hep beraber bakalım derim.         

 

     Yazının başlığına -Mahir Yılmaz Nereden Aday Olacak- yazdığın halde sürekli Ak Partiyi zikrediyorsun diyenleri duyar gibiyim.

Evet… Genel kanaat, Kırıkkale’de yerel seçimlerde iki partinin şanslı olabileceği .Birincisi ve en güçlüsü elbette Ak Parti.

İkinci parti ise MHP.Ancak MHP’nin şanslı olabilmesi için adayının da güçlü olması gerekiyor.

 

    Siyasi konjonktür elbette Ak Partiden yana olduğu için Ak Parti adayını sürüklüyor.Ama MHP’nin tek başına parti olarak adayını sürükleyebileceğini söylemek pek mümkün değil.Bu gerçeği ben değil Kırıkkale’de yapılan anketler söylüyor.

 

     İşte tam bu noktada siyasi kulislerde Mahir Yılmaz nereden aday olacak sorusu soruluyor.Mahir Yılmaz öyle çok bilinen laf olsun diye aday olan adaylardan olmadığı için siyasi kulislerde konuşuluyor.Daha önce girdiği seçimlerde, aday olduğu partilerin Türkiye genelinde aldığı oylar çok çok küçük olmasına rağmen Mahir Yılmaz’ın Kırıkkale’de aldığı oyların çok ciddi oylar olması Yılmaz’ı adeta 3.bir parti gibi kilit konuma getiriyor.

     Evet kamuoyu bu soruya daha bir süre cevap arayacağa benziyor.Ak Partinin adayı ABC olacak, MHP’nin adayı DEF olacak. Pekiyi…Mahir Yılmaz nereden aday olacak?

                                                                              

   

Anahtar Kelimeler: MAHİR, YILMAZ, NEREDEN, ADAY, OLACAK
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
murat bozoğlu
8.10.2013 23:12:44
herkesin beklediği ve gördüğü bu seçim Ak parti ve Mahir Yılmaz arasında gececek,ama AK partinin dezavantajı rüzgarıolan bir aday çıkarması bukez zor,veli bey aday olursa kazanamayacağı kesin,ama mehmet demir aday olursa kazanacağı dakesin gibi aksi taktirde mahir yılmaz bu seçimi açık ara kazanacaktır.
M.TANRIVERDİ
17.10.2013 02:47:31
Sevgili Yunus asıl Mahir Yılmaz`ın almış olduğu oyların nereden geldiğini yazmayı unutmuşun. Şöyle geçmişe doğru bakarsak eğer, Mahir beyin son seçim hariç daha önceki oylarını baktığımızda beş aşağı beş yukarı bellidir. Peki Son seçimde ne oldu da bu kadar fazla oy alarak az kaldı mevcut Belediye Bşk.nının elinden Başkanlığı alıyordu. Peki nereden geldi bu oylar diye bir soru soracak olursak ona benim cevabım; Senin de iyi bildiğin gibi 2004 yılında AKP Aday Adayları arasından Bld. Bşk’ı adayını belirlemede yapılanları. Ankara Gn. Mrkz’den atamalı geleni. Halk oyu yoklamalarında ve teşkilat yoklamalarında Sn. Hurşit GÜNDOĞAN açık ara birinci gelmesine rağmen Aday yapılmamıştı. Bu haksızlığın tepkisini halkımız Genel seçimlerde verdiği oy oranının altında Başkan adayına vererek seçmişti. İkinci dönem yani 2009 yılında ki (Sn. Mahir Yılmazında DP den aday olduğu)seçimlerde mevcut kuvvetli A. Adaylarından hiç bir kimse aday adayı olarak mevcudun karşısına çıkmadı. Çıksa da birilerini aşıpta aday olamayacağını iyi biliyorlardı. Bu şekilde girilen seçimde de mevcut belediye başkanına tepki olan oylar zaten belli miktarda kalıplaşmış oyu olan ve de en kuvvetli aday olarak gösterilen Sn. Mahir YILMAZ beye gitti. Yani Mahir YILMAZ’ın aldığı oylar mevcut başkana olan tepki oylarıydı. Çünkü AKP Seçimlere girdiği ilk tarihten bu güne kadar ki seçimlerde oyları hep yükselirken hatta İl Gn. Meclisinde de aynı durum mevcut, ne hikmetse Belediye Başkanlığı söz konusu olduğunda tam tersi Düşüş var. Bunun sebebi Sn. Mahir Yılmaz mı? Yoksa mevcut Bld. Bşk mı? Sy. Mahir Yılmaz misyonunu tamamlamış, değerli bir siyasetçimizdir. Ben şahsen bu dönem aday olacağını hiç zannetmiyorum. Şayet AKP mevcuttan vaz geçer (Öyle Gözüküyor) ve Halkın istediği (Kamu oyu yoklamaları açık ara Hurşit GÜNDOĞAN’ı gösteriyor) kuvvetli bir aday çıkarır ise Buna rağmen Mahir YILMAZ halen Aday olur ise yazık olur derim. Tabi buda benim düşüncem. Her kese iyi Bayramlar
Yunus Pehlivanlı
19.10.2013 11:07:54
M.TANRIVERDİ rumuzuyla yazan değerli dost. Yorumunuzdan anladığım kadarıyla sizinle tanışıyoruz.Yorumunuza kısmen katılıyorum. Ancak dikkat ederseniz ben yazıda bir noktaya özellikle dikkat çektim. --Bazı ADAYLAR partileri sürükler,bazı PARTİLER`de adayları sürükler--- dedim.Bunu ben demiyorum.Tüm dünyadaki evrensel bir gerçeklik bu. Yorumunuzda özellikle ve altını çizerek zikrettiğiniz Hurşit bey başta olmak üzere Ak Partiden şu anda aday adayı olarak adı geçen herkese tekrar hodri meydan diyorum.Eğer keramet kendilerindeyse illaa Ak Partiden aday olmaya çalışmasınlar buyursunlar mesela Saadet Partisinden aday olsunlar ve seçilsinler.En başta ben olmak üzere bu adaya selam duralım. Ama hiç bir Ak Parti aday adayı Ak Partiden aday olamadığı takdirde başka bir partiden aday olma gücü ve cesaretini gösteremez. Çünkü hiç biri bir Eşref FAKIBABA değil. Herhangi bir siyasi makama talip olmuş hiç kimse vay ben Ak Partiliyim,hizmet aşkı,devlet,millet,vatan, sakarya edebiyatı yapmayada kalkmasın.Artık ilkokula giden çocuklar bile bunlara inanmıyor.Yorumunuzu ve görüşlerinizi belirttiğiniz için teşekkür ediyorum.
Mert Korlu
28.12.2013 05:02:23
Tepki oyları yorumuna uzaktan yahut yakından katılmak bence komik bi vaka olur . Talihsiz bi saptama olmuş . Şöyle ki , bahsi geçen yıllarda ki seçimlere dönüp bakarsak Akp ve adayı kararlarına tepki icabında oyların düştüğünü söylersek bu düşüşe sebep olan seçmenlerin en son alternatifi , en son tercihi bile Dp olamazdı . Yani burda tercih Mhp diye bakılırdı ve bu partinin adayı Sn.İhsan Kayalak şuan ki mevcut başkan olurdu . O yanlış saptamayla kesinlikle ama kesinlikle Sn.Mahir Yılmaz ` ın karizması , duruşu , çizgisi ve kariyeri boyunca dürüstlüğü göz ardı edilmiş bulunmakta . Yani seçmenin Ak Parti`ye kızıp , küsüpte Demokrat Parti`ye oy atmış olmasını düşünmek ve bunu savunmak Sn.Mahir Yılmaz`ı göz ardı etmek demek ve bu değerlendirmeyi ilkokul çağında ki bi çocuğa söyleseniz kendinize güldürürsünüz . Bir Mahir Yılmaz kolay yetişemeyecek seviyelerde bir lider . Herkesten ricam lütfen değerlendirme yaparken çok yönlü bakalım ve esnek olalım . Ben bu defa Sayın Yılmaz`ın yıllardır hakettiği görevi alacağı ve layıkıyle , duruşuna yakışır şekilde şehrin çehresini kısa sürede değiştireceği kanaatindeyim . Teşekkür eder , saygı ve sevgilerimi sunarım .
Yazarın Diğer Yazıları
14. Yıla Girdiğimizde (01 Şubat 2018 - Perşembe)
MKE Genel Müdürü ve Valilik (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
Müteahhitler-MKE ve SOSB (15 Aralık 2017 - Cuma)
MKE Genel Müdürü Başarılı Olursa (18 Temmuz 2017 - Salı)
Egzoz ve korna terörü (07 Temmuz 2017 - Cuma)
“Meslek Lisesi memleket meselesi” (19 Mayıs 2017 - Cuma)
Bir şirketin ilanının düşündürdükleri (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
Silah Osb ve Meslek Liseleri (09 Nisan 2017 - Pazar)
MKE Lokali ve Düğün Salonu ne olacak? (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
Vali ve Müdürler (08 Mart 2017 - Çarşamba)
Kırıkkale´nin nesi meşhur? (02 Mart 2017 - Perşembe)
Kırıkkale Emniyeti Yakalıyor (13 Aralık 2016 - Salı)
Yuh bize! (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
MKE Neden ASELSAN Olmasın? (06 Ekim 2016 - Perşembe)
MKE´nin kurtarıcısı hurdalık! (14 Mart 2016 - Pazartesi)
Celep Sopasını Kaldırınca (02 Şubat 2016 - Salı)
Otobüs-Sigara Yasağı-Trafik Poliçesi (16 Aralık 2015 - Çarşamba)
Üniversitenin Otobüsü (13 Aralık 2015 - Pazar)
Düğün Salonları Niye Patladı? (26 Mayıs 2015 - Salı)
Vekilin Neresi Öpülür? (06 Nisan 2015 - Pazartesi)
Ak Parti Temayülünden Kesitler (04 Mart 2015 - Çarşamba)
On ikiye Beş Kala Adayları (03 Mart 2015 - Salı)
Gel Seni Bi Öpüyüm (01 Mart 2015 - Pazar)
Zora Talip Olmak (02 Şubat 2015 - Pazartesi)
MPT’de Top Sendikada (13 Ocak 2015 - Salı)
MKE Kaybettikçe (11 Ocak 2015 - Pazar)
Şehir Plancısı ve Emniyet Müdürü (11 Kasım 2014 - Salı)
Ankara’ya Gidecekseniz Eğer (30 Ekim 2014 - Perşembe)
IŞİD terörü mü, zam terörü mü? (15 Ekim 2014 - Çarşamba)
Düğün Salonu Cinayeti -2- (11 Eylül 2014 - Perşembe)
Düğün Salonu Cinayeti -1- (08 Eylül 2014 - Pazartesi)
HAFRİYATÇILAR ZABITA-TEMİZLİK (11 Ağustos 2014 - Pazartesi)
Pehlivanlı Bulvarının Sorunları (23 Temmuz 2014 - Çarşamba)
TOKİ—Müteahhitler ve Belediyeler (25 Haziran 2014 - Çarşamba)
Kim Bu KKܒnün Profesörleri (24 Haziran 2014 - Salı)
RAYBÜSÜMÜZÜ GERİ İSTİYORUZ (19 Haziran 2014 - Perşembe)
SIK ONDÖRTLÜYÜ BAŞLAT YASAĞI (17 Haziran 2014 - Salı)
ÜNİVERSİTE MEZUNİYET TÖRENİ (12 Haziran 2014 - Perşembe)
TATİL-ÖDÜL- BİSİKLET-TRAFİK (11 Haziran 2014 - Çarşamba)
ÇAY OCAKLARI- TERMİNAL- DÜĞÜNLER (03 Haziran 2014 - Salı)
İl Genel Seçimi ve Başkan Saygılı (14 Nisan 2014 - Pazartesi)
SESSİZ ÇOĞUNLUĞU GÖRDÜM (11 Nisan 2014 - Cuma)
yüksek ihtisas hastanesinin tavanı (26 Şubat 2014 - Çarşamba)
GEL BİZİM PARTİYİ ŞAK ŞAKLA (24 Şubat 2014 - Pazartesi)
Aman ha projenizi gaptırmayın (11 Şubat 2014 - Salı)
Ondokuzuncu yıla ulaşmak dileğiyle (03 Şubat 2014 - Pazartesi)
46 BİN EMEKLİ VE BAŞKAN ADAYLARI (20 Ocak 2014 - Pazartesi)
“Bizim beşyüz oyumuz var başkanım” (15 Ocak 2014 - Çarşamba)
Kadastrocu nasıl götürülür (26 Aralık 2013 - Perşembe)
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN SABRI (17 Aralık 2013 - Salı)
TEMİZLİKTE ÇALIŞMANIN VEBALİ (29 Kasım 2013 - Cuma)
AK PARTİ ADAYLARI YANILDILAR-MI (14 Kasım 2013 - Perşembe)
AK PARTİDE ADAYI KİM BELİRLEYECEK (31 Ekim 2013 - Perşembe)
BALIŞEYH- DELİCE - SULAKYURT’UN VEBALİ (23 Ekim 2013 - Çarşamba)
SİZİN ADAYINIZI KİM BELİRLİYOR (17 Eylül 2013 - Salı)
Hastanede gardiyan ne iş yapar? (23 Ağustos 2013 - Cuma)
Çağrı Merkezine Kimler Alınacak (15 Ağustos 2013 - Perşembe)
Ramazan Magandalığı (07 Ağustos 2013 - Çarşamba)
Valilik Özel Kalem’deki Değişim (23 Temmuz 2013 - Salı)
Belediye Başkanı Kim Olsun? (16 Temmuz 2013 - Salı)
Damacana Sularını Kim Denetliyor? (09 Temmuz 2013 - Salı)
Güç Birliği, Enerji Bir-Sen ve MKE (01 Temmuz 2013 - Pazartesi)
Ticaret Odası ve Ekrem Gök (18 Haziran 2013 - Salı)
Kırıkkale?de konut patlaması mı bekleniyor? (13 Haziran 2013 - Perşembe)
Eyvah Tatil Geliyor (09 Haziran 2013 - Pazar)
CHP ve Muhtarlar (09 Haziran 2013 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Siyaset
Gündem
Ekonomi
Yaşam
Türkiye
Sağlık
3. Sayfa
Teknoloji
Magazin
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar