1

Zam sağanak oldu Ahali perişan

2

2. Barut ve fişek fabrikası kuruluyor

3

Türk Metal greve gidiyor

4

MKE 5 milyon Avro Zarara uğratıldı

5

Vatandaş istedi Zabıta denetledi

6

Soba katiliniz olmasın

7

Minibüs alev Topuna döndüAnahtar Kelimeler: gelmez !

YHT gelmez mi ola!

Açılışı 7 kez ertelenen Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren’in seferlere başlaması yılan hikayesine döndü.

Açıklamalara bakılırsa YHT’nin yola çıkması bir kaz daha başka bahara kaldı. Bu durum eski bir kara tren türküsünü hatırlattı. 2014 yılında açılması planlanan hattın son olarak geçtiğimiz 29 Ekim’de kontrollü açılacağı duyurulmuştu

 

YHT BİR BAŞKA BAHARI MI KALIYOR

2008 yılında ihale edilen ve 2009 yılında temeli atılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışı bir kez daha ertelendi. Daha önce açılışı 7 kes ertelenen Anakara Sivas arasındaki mesafeyi 12 saatten 2 saate düşürecek olan hattın geçtiğimiz Haziran da test sürüşleri yapılarak açılacağı duyurulmuştu. Bu açıklamalardan sonra Ankara Kırıkkale arasındaki bazı menfez ve tünellerde sorun olduğu gerekçesi ile trenin Ankara’dan Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesine kadar eski konvansiyonel hattan kontrollü olarak gideceği buradan sonra normal yoluna devam edeceği öngörülmüştü. Gazetemizin 18 Ekim tarihli nüshasında “Kaplumbağa gibi gelecek,tavşan gibi gidecek” başlığı ile yaptığımız manşet haberde son olarak 29 Ekim’de Yüksek Hızlı Trenin belirlenen şartlarda seferlere başlayacağını duyurmuştuk.

 

YENİ AÇIKLAMA KAFA KARIŞTIRDI

Hat açıldı açılacak şeklindeki beklentiler sürerken geçtiğimiz günlerde Ankara-Sivas arasındaki ulaşımı 12 saatten, 2 saate düşürecek yüksek hızlı tren hattı projesinin yüzde 95'i tamamlandı. Yaklaşık 10 milyar TL'ye mal olacak hat KırıkkaleYerköyYozgat, Sorgun, Akdağmağdeni, Yıldızeli, Sivas olmak üzere 8 istasyona yolcu ulaştıracak” şeklindeki haberler kafa karıştırdı. Projenin yüzde 95’nin tamamlandığı dikkate alınırsa hattın önümüzdeki yıllarda açılmasının söz konusu olamayacağı anlaşılıyor. 

 

YHT İLE İLGİLİ SON HABER

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı projesinde çalışmalar devam ediyor. Ankara-Sivas arasındaki ulaşımı 12 saatten, 2 saate düşürecek olan projede çalışmalar yüzde 95 seviyesine ulaştı. Yaklaşık 10 milyar TL'ye mal olacak olan proje kapsamında, performans testleri devam ediyor. Kısa sürede tamamlanması hedeflenen projede, yapılan toplam 903 adet sanat yapısından, 49 adet tünel, 53 adet viyadük, 217 adet alt/üst geçit, 611 adet köprü/menfez inşa edildi. 108 milyon metreküp kazı, 29 milyon metreküp dolgu yapıldı. Yüksek hızlı tren hattı tamamlandığında Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmağdeni, Yıldızeli, Sivas olmak üzere 8 istasyona yolcu ulaştıracak.

 

BAKAN BÜTCE KOMİSYONUNDA AÇIKLADI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2022 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2020 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerinde Ankara-Sivas YHT projesi hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şöyle konuştu: "Ankara-Sivas YHT hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzde 95 fiziki ilerleme sağladık. Balışeyh-Yerköy kesiminde yükleme testlerine başladık. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki demiryolu seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek"