1

CHP-MHP DÜELLOSU

2

Üye sayımız 200 bini aştı

3

Sizlere ihtiyacımız var

4

Türkiye’nin SAADET’e ihtiyacı var

5

Adaylık düşünmüyorum

6

Kapımız devlet ve millet aşkı olan herkese açık

7

Sorunları çözmeye talibizAnahtar Kelimeler: pazarının ateşi türlü sönmüyor

Semt pazarının ateşi bir türlü sönmüyor

Her şey geçen seneye göre ortalama yüzde 30 zamlı. Bazı ürünlerde bu zamlar yüzde 80’i buluyor.

BİR YANDAN DURMAYAN ZAMLAR BİR YANDAN DONDURUCU SOĞUK MEYVE VE SEBZEYİ VURMAYA DEVAM EDİYOR

 

Her şey geçen seneye göre ortalama yüzde 30 zamlı. Bazı ürünlerde bu zamlar yüzde 80’i buluyor. Mevsimlik sebze meyveler dahi çok pahalı. Bir kilo mandalina 3-5 liradan, portakal 5, üzüm 15 liradan satılıyor. Kilosu 16 TL’ye kadar çıkan sivribiberden ise ancak gramla alınabiliyor.

 

EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYOR

Ülkedeki mevcut ekonomik kriz, ikinci yılına giren Covid-19 salgınıyla daha da derinleşince çarşı pazarın tadı kaçtı. Halk artık gramla değil, alışverişi taneyle yapıyor. Asgari ücret artışı hareketliliğinden de umudunu kesen esnaf ise satışlarının geçen seneye göre yüzde 50-80 düşmesinden şikâyetçi. 30 senelik bir pazarcı esnafı, satış yaptıkları tezgâhtan 4 ailenin geçindiğini, geçen sene günlük 1000-1500 TL ciro yaparken bu yıl bazen 200 lirayla eve döndüklerini söylüyor.

 

TÜM ÜRÜNLER HER ŞEY ATEŞ PAHASI

Semt pazarında da özellikle meyveler ateş pahası. Bir kilo mandalina 4-5, ayva 7, nar 5-8, portakal 10, üzüm 15 liradan satılıyor. Cumartesi Kapalı Semt Pazarı’nda gördüğümüz domatesin kilosu 5 liradan başlayıp 10 liraya kadar çıkıyor. Patates ve soğanın kilosu da 5 TL’den başlıyor. Sivribiberin kilosu ise 16 liraya çıkıyor. Esnaf, yurttaşın ancak 250 gram biber alabildiğini söylüyor.

 

BİR POŞET 60 LİRAYA DOLUYOR

Elindeki poşetleri göstererek pahalılığa dikkat çeken bir yurttaş, “Daha yemeklik doğru düzgün bir şey almadım, 65 lira tuttu” diyor. Vatandaşın artık taneyle alım yaptığını söyleyen bir esnaf ise şöyle konuşuyor: “Gücüm yetmiyor diyerek 4 tane salatalık isteyen müşteri var. Hafta boyunca taneyle satın aldıkları kadar yemek zorundalar.”

 

GÜNÜ ZOR KURTARIYORUZ

Pazarcı esnafının satışlarında yaşadığı kayıp, yurttaşın alım gücünün ne kadar azaldığını ortaya koyması bakımından önemli. 35 senelik bir esnaf, geçen yıl bu dönem günlük 30-40 kasa domates satarken şimdi 10 kasa satamadıklarını anlatıyor. 30 senelik bir başka esnaf da satış yaptıkları tezgâhtan 4 ailenin geçindiğini, geçen sene günlük 1000-1500 TL ciro yaparken bu yıl bazen 200 lirayla eve döndüklerini söylüyor.