1

AKİF filmi öğrencilerle buluştu

2

TÜGVA’da Başkan Parlak, güven tazeledi

3

Tanır, MHP’den istifa etti

4

İYİ Parti heyetinden Özkan’a hakaret davası

5

AK Parti gençlik kolları çalışmalarını sürdürüyor

6

İYİ Parti’den aşure günü etkinliği

7

Keskin'e yeni itfaiye binası yapılıyorAnahtar Kelimeler: Prostat kanseri erkeklerde görülüyor

Prostat kanseri en çok erkeklerde görülüyor

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü” nedeniyle açıklama yaptı.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü” nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “BPH kanser değildir, ancak düzeltmek için ameliyat gerekebilir. BPH veya prostattaki diğer problemlerin belirtileri, prostat kanseri belirtilerini taklit edebilir” dedi.

SIVININ BİR BÖLÜMÜNÜ SALGILAMAK

Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Prostat, bir salgı bezidir. İdrar torbasının (mesane) hemen altında yer alan, içerisinden idrar kanalının (üretra) geçtiği ve ayrıca spermleri testislerden getiren tüplerin (vas deferens) açıldığı bir organdır. Prostat bezinin asıl görevi meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılamaktır. Büyümemiş hali ile yaklaşık bir ceviz boyutundadır. Erkekler yaşlandıkça prostat bezi büyüyebilir. Büyüyen prostat, mesaneden idrar akışını engelleyebilir ve bazı sorunlara yol açabilir. Bu duruma benign (iyi huylu) prostat hiperplazisi (BPH) adı verilir.”

65 YAŞINDAN BÜYÜK ERKEKLERDE BULUNUR.

“BPH kanser değildir, ancak düzeltmek için ameliyat gerekebilir. BPH veya prostattaki diğer problemlerin belirtileri, prostat kanseri belirtilerini taklit edebilir. Prostat kanseri, prostat dokularında malign (kanser) hücrelerinin oluştuğu bir hastalıktır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de erkek kanserleri arasında akciğer kanserinin ardından en sık izlenen ikinci kanser türüdür. Araştırmacılar, bir erkeğin prostat kanserine yakalanma riskini etkileyebilecek birkaç faktör saptamışlardır. Yaş: Prostat kanseri 40 yaşın altındaki erkeklerde nadir olup 50 yaş sonrasında görülme riski hızla artar. Her 10 prostat kanseri vakasından 6'sı 65 yaşından büyük erkeklerde bulunur.

SAĞLIKLI BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

“Prostat kanseri olan bir baba veya erkek kardeşe sahip olmak, bir erkeğin bu hastalığa yakalanma riskini iki katından fazla artırır. (Prostat kanseri olan babaya sahip olmaktansa bir erkek kardeşe sahip olmak daha risklidir.) Genç yaşlarda prostat kanseri tanısı almış birden fazla akrabası olan erkeklerde risk çok daha yüksektir. Prostat kanseri riski üzerinde daha az net etkiye sahip faktörler arasında ise şunlar yer almaktadır: Diyet: Çok fazla süt ürünü tüketen veya gıda ya da besin takviyesi yoluyla çok fazla kalsiyum tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma şansı biraz daha yüksek gibi görünmektedir. Ancak çoğu çalışma, ortalama diyette bulunan kalsiyum seviyeleri ile böyle bir bağlantı bulamamıştır.”