1

Hem Kırıkkale hem Samsun’da şehit acısı

2

15 Temmuz gecesi, Türk Milleti destansı bir direniş gösterdi

3

Millet iradesinin üstünde güç yoktur

4

Bu onurlu direnişte milletimizin imzası vardır

5

Millet olarak vatana ve bayrağa sahip çıkmanın gururunu yaşıyoruz

6

“O alan” riskli bölge ilan edildi

7

Geleceğin güçlü Kırıkkale’si için çok çalışacağızAnahtar Kelimeler: Özbek’ kaybettik...

Özbek’i kaybettik...

AVRASYA SENDİKACILIĞI, PİRİNİ KAYBETTİ…

AVRASYA SENDİKACILIĞI, PİRİNİ KAYBETTİ…

Özbek’i kaybettik

Kırıkkale’mizin yetiştirdiği önemli değerlerden, sendikacı Mustafa Özbek, bu sabah Ankara’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sendikacılığı bıraktığı 2009 yılı itibariyle, yalnızca Kırıkkale’den yaklaşık 40 bin eve ekmek girmesine vesile olan Mustafa Özbek, Türk sendikacılığının kilometre taşlarındandı.

Uzun süredir gırtlak kanseri sebebiyle gözlerden uzak olan Özbek, geçen yıl aynı sebeple ameliyat olmuş, başarılı geçen ameliyatı sonucunda da evinde dinlenmeye çekilmişti.

Özbek’in cenazesi, vasiyeti üzerine yarın (16 Nisan 2020) tarihinde Kırıkkale’de kılınacak cenaze namazını müteakip yine Kırıkkale-Yenimahalle Mezarlığında bulunan aile kabristanına defnedilecek.

Özbek, evli ve 6 çocuk babasıydı.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve uzun yıllar omuz omuza emek mücadelesi verdiği tüm Avrasya işçilerine, Avrasya Metal İşçileri Federasyonuna ve Türk Metal Sendikasına başsağlığı dileriz.

MUSTAFA ÖZBEK KİMDİR?

28 Aralık 1940 tarihinde Kırıkkale doğan Mustafa Özbek, 1975-2009 yılları arasında Türk Metal Sendikasının kuruculuğunu ve genel başkanlığı görevini yürüttü.

Avrasya vizyonuyla hareket eden Mustafa Özbek, başta Türk cumhuriyetleri olmak üzere bölgedeki ülkelerle sıkı ilişkiler kurmuştu. 1994 yılında Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonunun başkanlığını da üstlenen Özbek, 2005'te Yörük ve Türkmen derneklerinin bir araya gelerek kurdukları Türk Boyları Konfederasyonunda da başkanlık görevini üstlenmişti.

Mustafa Özbek, sendikal faaliyetlerin yanı sıra milliyetçi kuruluşları bir çatı örgütü altında birleştirmişti. “Vatan, millet, devlet, bayrak ve Atatürk” diyen bütün kişi, kurum ve kuruluşları bir araya getirerek “Türkiye'm Topluluğu” isminde bir sivil toplum kuruluşunu hayata geçiren Özbek, bu kuruluşun 55 il ve 5 büyük ilçede örgütlenmesine de önayak olmuştu.

Özbek, 22 Ocak 2009 tarihinde Ergenekon soruşturmasının 11. dalga operasyonunda gözaltına alınmış, hakkındaki suçlamalar davanın üçüncü iddianamesinde de yer almıştı. Askerî darbe hazırlıklarında yer almak ve örgütün kasası olmakla itham edilen Özbek, 7 Ekim 2010’da tahliye edilmişti. 5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan Özbek, sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol uygulaması şartları kapsamında tahliye edilmişti. Hakkındaki kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi 21 Nisan 2016’da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararı bozmuştu.


Haber Kaynak : Pusula Gazetesi