1

AKİF filmi öğrencilerle buluştu

2

TÜGVA’da Başkan Parlak, güven tazeledi

3

Tanır, MHP’den istifa etti

4

İYİ Parti heyetinden Özkan’a hakaret davası

5

AK Parti gençlik kolları çalışmalarını sürdürüyor

6

İYİ Parti’den aşure günü etkinliği

7

Keskin'e yeni itfaiye binası yapılıyorAnahtar Kelimeler: Lenfoma sisteminin kanseridir

Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir

Yüksek İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serhat Sekmek, “15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü” nedeniyle açıklama yaptı.

Yüksek İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serhat Sekmek, “15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü” nedeniyle açıklama yaptı. Sekmek, “Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir. Her yaşta olabilir fakat gençlerde en sık rastlanan kanser türüdür. Genellikle tedavi edilebilir ve pek çok insan teşhisten sonra uzun süre yaşayabilir” dedi.

ŞİŞKİNLİK KASIK VEYA KARINDA OLABİLİR

Sekmek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Lenfoma, lenf bezlerinde katı tümörlerin oluşumuyla anlaşılır ve hastalık lenfositleri etkiler. Lenfatik kanserler etkilenen lenfosit türlerine göre sınıflandırılır. Lenfomanın iki ana tipi vardır: Hodgkin Tipi Lenfoma. Hodgkin Olmayan Tip Lenfoma (Non-Hodgkin Lenfoma) Lenfomaya neyin sebep olduğu her zaman tam olarak bilmemekle birlikte araştırmacılar, lenfomanın ortaya çıkma olasılığını artıran bazı risk faktörlerini belirlemişlerdir. Belirtiler arasında genellikle lenf bezlerinin ağrısız şişkinliği görülür. Bu şişkinliker genellikle boyun ve koltukaltı gibi bu bezlerin yüksek miktarda bulunduğu yerlerde olur. Şişkinlik kasık veya karında da olabilir”.

KRONİK ÖKSÜRÜK, NEFES DARLIĞI

“Bu şişkinlikler genellikle ağrı yapmaz. Bazı insanlarda da vücudun hiçbir bölgesinde şişkinlik görülmez. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi dolaşım sistemine baskı yaparak kan dolaşımında soruna yol açabilir. Böylece şişlikler kol ve bacaklara yayılabilir. Ama aşırı şişme her hastada görülmez. Lenf bezleri ve kan damarlarının şişmesiyle sinirler baskıya maruz kalabilir. Bu yüzde el, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma görülür. Ayrıca:  Bacaklarda ve bileklerde şişkinlik Karın ağrısı ve karında şişkinlik Gece terlemeleri ve ateş İştah ve kilo kaybı. Titreme. Normal olmayan kaşıntı. Bitkinlik. Acı veya normalde olmayan fiziksel his. Normal olmayan yorgunluk/enerjide azalma Kronik öksürük, Nefes darlığı.

VÜCUTTA ELE GELEN LENF DÜĞÜMLERİ

“Bademciklerin şişmesi. Baş ağrısı görülür Lenfoma için şu anda aktif bir tarama programı bulunmamaktadır. Lenfoma teşhisi belirtilere sahip kişilerin doktora başvurmasıyla konmaktadır. Tanı ise şu şekilde yapılmaktadır; Fizik muayene: Tüm vücutta ele gelen lenf düğümleri kapsamlı olarak muayene edilmelidir. Biyopsi: Kesin tanı histopatolojik inceleme ile konur. Bu nedenle lenf düğümü büyümesi olan hastalarda lenf düğümünün cerrahi olarak çıkarılması ve histopatolojik incelemenin yapılması gereklidir. Kemik İliği Biyopsisi: Lenfoma tanısı konan her hastaya mutlaka hastalığın evresini belirlemek için kemik iliği biyopsisi de yapılmalıdır. Hastalığın kemik iliği tutulumunun olup olmadığının belirlenmesi uygun tedavi şeklini kararlaştırmada yol göstericidir.”