1

Kırıkkale Emniyetinden başarılı operasyon

2

Kaza, sosyal mesafeyi unutturdu

3

Kaçakçılar “Kırıkkale Jandarmasından” kaçamaz!

4

Bir anlık dikkatsizlik canına mal oldu

5

Genç yaşta canına kast etti

6

Afgan çocuğun acı sonu

7

Yuva Mahallesinde silahlı kavgaAnahtar Kelimeler: Koronayı yendik şiddeti yenemedik!

Koronayı yendik ama şiddeti yenemedik!

SAĞLIKTA ŞİDDET DURMAK BİLMİYOR!

SAĞLIKTA ŞİDDET DURMAK BİLMİYOR!

Koronayı yendik ama şiddeti yenemedik!

Hamile bir kadının eşi tarafından tekme tokat darp edilen doktorlardan Ebubekir Yılmaz, yakın zamanda Kovid-19 hastalığını yendiğini belirterek "Koronayı yendik ama şiddeti yenemedik" dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli iki doktor araştırma görevlisi, eşini muayene getiren bir kişi tarafından tekme tokat dövülerek darp edildiler. Koronavirüs salgınında en riskli iş grupları arasında yer alan, gece gündüz demeden tüm zorluklara rağmen çalışmalarını sürdüren ve salgın dolayısıyla meslektaşlarını kaybeden sağlık çalışanlarına şiddet bitmek bilmiyor.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak görev yapan doktorlar Ebubekir Yılmaz ile Simge Katrancı, hamile bir kadının kocası tarafından tekme tokat dövülerek darp edildi.

Yahşihan İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek şikâyetçi olan doktorlardan Ebubekir Yılmaz, "Biz hekimler olarak diğer sağlık çalışanları olarak Kovid-19 döneminde olabildiğince yoğun şartlar altında çalışmamıza rağmen bu şekilde hem şiddet hem hakaret hem darba maruz kalmak hem bizim için hem de sağlık çalışanları için çok derinden etkiledi" dedi.

Daha önce de şiddete maruz kaldığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: " Yaşadığımız olay çok üzücü. Hastaya gerekli muayeneleri, tedavileri usulüne uygun yapmamıza rağmen hastanın kendi yargılaması yüzünden bu hale geldik. Bu olaylara karşı ciddi yaptırımlar uygulanması gerekir.”

“Yedi ay önce de yine şiddete uğradım ve elim kırıldı. Hasta ve hasta yakınlarının suçları sabit görüldü ama denetim serbestlikle tahliye oldular. Bugünkü olayda bizi darp eden hasta yakını da yine serbest bırakıldı. Biz bu muamelelere maruz kalarak görevimizi zor şartlar altında yapmaya devam ediyoruz.”

Kendilerini darp eden şahsın eşinin hâlâ hastanede yattığın ve aynı bölümde tedavi gördüğünü ifade eden Yılmaz, “Diğer arkadaşlarım tarafından hastanın tedavisi sürdürülüyor ve asla bakımı aksatılmıyor. Oya şu anda benim kolumda morarmalar var. Kaşımda ayrılmalar var. Burnumdan da kan geldi. Bunların hepsinin pansumanını tedavilerini yaptılar. Şu anda istirahat edeceğiz.”

“Karşı taraftan da bu şekilde şikâyetçi olduk. Olay sırasında aynı serviste görev yaptığımız arkadaşım Simge Katrancı araya girdi. Kadın olmasına rağmen, şahıs ona da tekme ve yumruk attı. Bunun yargılanmasını takip edeceğiz. Buradan tüm sağlıkçı arkadaşlarımıza da sesleniyorum, artık kendi önlemlerimizi kendimiz alacağız.”

“Bu şartlar altında, yakınlarından korkarak hasta muayene etmek zorunda kalmak istemiyoruz. Her şeye rağmen biz hastayı mağdur etmiyoruz. Aynı şekilde tedavisini yapıyoruz. Ancak bunu hasta ve hasta yakını anlayamıyor” dedi.

Koronavirüsten dolayı 2 hafta önce tedavi gördüğünü anlatan Yılmaz, "Bu dönemde yoğun bir şekilde Kovid-19 döneminde çalışan arkadaşlarımız tedavi gördü. Arkasından yine ben yüksek derece ateşle bundan 2 hafta önce Kovid-19 servisinde yattım ve yeni taburcu oldum.”

“Bizler hem yoğunlukla hem de hastalıkla boğuşmaya devam ederken, bu şiddet bizim mesleki şevkimizi kırmaktadır. Koronayı yendik ancak şiddeti yenemedik. Sağlıkta şiddetin, kadına şiddetin, önüne geçemedik" diye konuştu.

Olaya ilişkin açıklama yapan Araştırma Görevlisi Doktor Simge Katrancı ise, "Bizim hasta ya da hasta yakınıyla ilgili herhangi bir sorunumuz olmamasına rağmen bu muameleye maruz kaldık. Olay sırasında 2 farklı hastayla ilgili tane sezaryen muayenemiz vardı. O hastalarımızın kontrollerini yaparken bir anda kendisi bize bağırıp çağırmaya başladı. Olayla hiç alamız olmadığı halde bizlere suçlamalarda bulunarak saldırdı” şeklinde konuştu.