1

Sokak hayvanlarına yuva yaptılar

2

Kırıkkale Belediyesinden bir müjde daha

3

Çeşnigir çok güzel… Ya Köprüköy?!

4

Tekin, Bahşılı’yı su cenneti haline getiriyor

5

Korkutan kötü kokunun kaynağı bulundu

6

Sadece gelin ve damat oynadı

7

Yahşihan’da atık yağlar toplanıyorAnahtar Kelimeler: Kırıkkale nefes alacak

Kırıkkale nefes alacak

DEV PROJE HAYATA GEÇİYOR

DEV PROJE HAYATA GEÇİYOR

Kırıkkale nefes alacak

Kızılırmak’ın muhteşem güzelliği, göz alıcı doğası üzerine kurulacak olan Millet Bahçesi için artık geri sayıma başlanıyor. 444 bin metre kare alana kurulacak olan Millet Bahçesi için 13 Mayıs’ta yapılacak ihalenin ardından yapım aşamasına geçilecek.

Hem Kırıkkale’nin hem de çevre illerin sosyal yaşamına farklı bir boyut kazandıracak olan Millet Bahçesinin ihaleye çıkış tarihi müjdesini Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı verdi. Kırıkkale Celal Bayar Parkına entegre edilmesi için TOKİ Başkanlığınca Kırıkkale Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi adı altında ihalenin 13 Mayıs 2020 tarihinde yapılacağını söyleyen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bahçesinin Kırıkkale’ye hayırlı uğurlu olmasını diledi. Millet Bahçesinin yapılacağı Celal Bayar Parkında incelemelerde bulunan Başkan Saygılı, projenin tamamlanmasıyla Kırıkkale’de kişi başı yeşil alanın kat ve kat artacağını vurguladı.

Millet Bahçesinin içerisinde Millet Kıraathanesi, Kafeterya, Restoran, Konuk Evi, Amfi Tiyatro, İzci Kampı, Mesire Alanı, Çim Aktivite Alanları, Bisiklet Parkuru, Koşu Parkuru, Yürüyüş Yolları bulunacağını söyleyen Başkan Saygılı sporseverler için de 2 adet Tenis Kortu, 4 Adet Basketbol Sahası, 650 Metrekare Açık Hava Egzersiz Alanı ve çocuklar için 2 bin 600 Metrekare Çocuk Oyun Alanın bulunacağını belirtti. Bu alanlarla başlı başına ilgi odağı olacağını söyleyen Başkan Saygılı, Millet Bahçesine ek olarak yapmayı planladıkları Macera Parkı, Aquapark, Ata Sporları Merkezi gibi alanlarla, Kırıkkale’nin İç Anadolu’nun cazibe merkezi olacağına inandıklarının altını çizdi.

Türkiye’deki diğer Millet Bahçelerinden farklı olarak Kızılırmak üzerine kurulacak olan Millet Bahçesinin 7'den 70'e her yaş gurubuna hitap edeceğini söyleyen Saygılı, “Millet Bahçesine gelen herkes kendi ilgi alanıyla ilgili bir aktivite mutlaka bulacak. Çocuklarımız doğayla iç içe hazırlanan oyun alanlarında, bisiklet yollarında gönüllerince eğelenecekler. Kızılırmak üzerine kurulacak olan Millet Bahçesi, Kızılırmak’ın güzelliğinin yanı sıra yeşille iç içe olacak olmasından dolayı buraya gelen hemşehrilerimiz gönüllerince eğlenecekler” dedi.

Kırıkkale’nin sosyal yaşamına farklı bir boyut kazandıracağına inandıkları Millet Bahçesinin, Kırıkkale’ye günübirlik turist çekeceğine, bunun da şehir ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Saygılı, “Gerek Kırıkkaleli hemşehrilerimizin gerekse yanı başımızdaki Ankara gibi büyük bir metropolde yaşayan, şehir temposundan uzaklaşmak isteyen ailelerin, arkadaş topluluklarının birlikte vakit geçirmek isteyenlerin önereceği bir yer olacak. Bir tarafta Kızılırmak, diğer tarafta yeşilin her tonu, bol oksijenli ortam Kırıkkale’ye yeni bir renk katacak” dedi.

Millet Bahçesi 3 Bölümden oluşacak ve her bölümün kendi içinde ayrı ayrı fonksiyonları bulunacak. İşte bölüm bölüm Millet Bahçesi:

1. Bölge ve Celal Bayar Parkı (Tüm alan birbirine entegre olacak).

Fonksiyonlar:

• Gölet ve Su Gezintileri

• Piknik Alanı

• Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları

• Perma-kültür Alanı

• Mini Hayvanat Bahçesi

• Bitki Gösteri Alanı

• Çim Aktivite Alanları ve Meydanlar

• İzci Kampı

• Millet Kıraathanesi

• Başkanlık Konuk Evi

• Sanat Evi

• Çocuk Oyun Alanları

• Spor Alanları

• İdari Binalar

• Mescit

• Restoran

2. Bölge

Daha önceden Lunaparkın bulunduğu alan, burası ayrı ayrı giriş-çıkış ve otopark alanı olacak, ayrıca buraya pazar alanı ve spor tesisleri inşa edilebilecek.

3. Bölge

Mesire alanlarının bulunacağı bu bölgeye Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Millet Bahçesinin cazibesini artırabilmek için ata sporları merkezi, su parkı ve macera parkı yapmayı planlıyor.