1

RAMAZAN AYI HUZURA VESİLE OLSUN

2

PARKİNSON HAREKET BOZUKLUĞU İLE BAŞLAR

3

11 KİŞİYE 31 BİN 927 TL CEZA

4

DERNEK BİNASINDA KUMAR OYNADILAR

5

ALT GEÇİT AKTİF HALE GETİRİLDİ

6

VALİ SEZER ÇALIŞTAY’A KATILDI

7

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEAnahtar Kelimeler: KAHVECİLER PERİŞAN

KAHVECİLER PERİŞAN

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 11 aydır kapalı tutulan kıraathane esnafı adeta can çekişiyor. Borçlarını ödeyemeyen bazı esnaflar, işletmelerini sosyal medya sayfalarından satışa çıkarıyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de Koronavirüs salgını, birçok meslek grubunda işlerin düşmesini sağlarken, kahveci sektöründeki işleri ise bıçak gibi kesti. İnternet kafeler, oyun salonları, halı sahalar gibi birçok kesimi etkileyen virüs, kıraathane esnafını da zor durumda bırakıyor. Kış mevsimiyle birlikte iyice borç yükü içerisine giren esnaf, ekmek teknesini satışa çıkartarak, borcunu ödemenin mücadelesini veriyor. Devlet yetkililerinin seslerini duymasını isteyen esnaf, artık dayanacak gücü kalmadığını söylüyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kahveciler Odası Başkanı Adnan Çatalok, devlet yetkililerinin kendilerine yardımcı olması talebinde bulundu. Yetkili herhangi bir merciden kendilerine yardım yapılmadığını üzüntüyle karşıladıklarını söyleyen Çatalok, “Siyasi partilerin binlerce kalabalıkla hınca hınç dolu ortamda yaptığı kongrelerde, etkinliklerde virüs bulaşmıyor mu?  Bu virüs sadece kıraathanelerde mi bulaşıyor? Madem öyle hiçbir şeklide kalabalık etkinlikler yapılmasın” diyerek yetkililerin sesini duymasını istedi.

Kırıkkale genelinde toplamda 240 adet kıraathane, çay ocağı ve internet kafe olduğunu dile getiren Çatalok, bunlardan 100 tanesi kıraathane esnafı olduğunu söyledi. Her bir esnafın yanında üç eleman çalıştırdığını belirten Çatalok, “Bu sayıya aileleri de eklediğimiz zaman binlerce kişi evine ekmek götüremiyor. Gerçekten de esnafımız perişan durumda. Yanlarında işçi çalıştıran esnafımız mağdur, işçi mağdur. Burada bu soruna artık biri dur desin, gerçekten de artık dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

 “500 yıllık bir kahvecilik geleneği yok olduğunu vurgulayan Çatalok, “Yetkilerden isteğimiz; kahveler için yeni talimatlar verilmesi ve eski faaliyetlerin yeniden başlamasıdır. Önceden kahveye gider, arkadaşlarımızla oturup, oyun oynayarak sohbet ederdik. Kahveci esnafı da bundan para kazanıp, çoluk çocuğuna ekmek götürüyordu. Devletimizin ve pandemi kurulunun aldığı tedbirler zaten var. Biz maske, mesafe ve hijyen kurallarını da sağladık. Masalarımız arasında da 1,5 metre mesafe var. Masalarımız çapı da 1,20´ye 1,20´dir. Kafe ve restoranlara uygulanan emir ve talimatlar bize de uygulansın ve sık sık da denetlenelim. Yeter ki iş yerlerimiz açılsın” dedi.