1

NÜFUS FAZLA MESAİ YAPACAK

2

ERBAKAN 10. YILINDA ANILIYOR

3

VALİ SEZER, KIRIKKALE OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

4

ŞİMŞEKLER ELİ BOŞ DÖNÜYOR

5

MİLLET BULVARI, YÜRÜYÜŞ YOLU ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

6

KIRIKKALE’DE ARTIŞ VAR

7

KAÇAK AVA İZİN YOKAnahtar Kelimeler: EĞİTİM KAPILARINI KURSİYERLERE

HALK EĞİTİM KAPILARINI KURSİYERLERE AÇTI

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de etkili olan Koronavirüs salgını nedeniyle belirli bir süre durdurulan Halk Eğitim Merkezi’nce düzenlenen kurslar, dün itibariyle yüz yüze olarak yeniden başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde İl ve ilçelerde ki Halk Eğitim Merkezleri (HEM)’nce düzenlenen kurslar yeniden açıldı. Pandemi önlemleri kapsamında ara verilerek yarım kalan kurslar tamamlanmak üzere başlarken, vatandaşların talepleri doğrultusunda yeni kursların kayıtları alındı.

Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına göre verilecek olan kurslarda, pandemi koşulları nedeniyle de sınıf mevcudunun seviyesi belirleniyor. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde dahil kursiyerler kısıtlamadan muaf tutularak, kursa katılım sağlayabilecek. Çeşitlilik gösteren kursların eğitim süreleri 48 ile 300 saat arasında değişiklik gösterebiliyor.

Kurslar hakkında bilgiler veren Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Süreyya Kılıç, “Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz kursları yeniden açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kurslarımız Cumhuriyet Meydanı’nda bulanan meslek lisesi içerisindeki binada olacaktır. Kurs bitiminde yapılacak olan uygulamalı ve yazılı sınav sonrası kursiyerler sertifikalarını alabileceklerdir. Bizlerde panmedi kurallarına uyarak kursiyerlerimizin bu kurslardan en iyi şekilde yararlanması için çalışma sergileyeceğiz. Kurslarımız sabah saat 09.00’da başlayıp, akşam saat 21.00’a kadar sürecektir” dedi.

Daha önceden yarım kalan ve yeni açılacak olan kurslar hakkında bilgi veren Kılıç, “Arıcılık, yabancılara Türkçe eğitimi, bilgisayar, bilgisayarda hızlı yazma, buyan kuaförlüğü, yöresel halk oyunları, koruyucu maske dikimi, koruyucu kıyafet dikimi, okul öncesi çocuk gelişimi ve eğitimi. Ücretli öğretmenler için özel eğitim uygulaması, engeliler için sportif oyunlar. Öz bakım, işaret dili, İngilizce, çocuk gelişimi, servis rehber personel eğitimi.  Pastacılık, kalorifer yakımı, diksiyon, Osmanlıca, muhasebe, Arapça,  Kırıkkale Belediyesi’ne bağlı mahalle konaklarında el sanatları giyim kursu” dedi.