1

Bu okullar çok güvenli

2

En güvenilir yerler, özel okullar

3

Öğrenciler üretiyor, öğretmenler köy köy dağıtıyor

4

Özel Güvenliklere "KAAN" anlatıldı

5

Eylül’de okullar açılacak mı?

6

Türkyılmaz, öğrencilerle apart işletmecilerini buluşturdu

7

Bilim, merak sayesinde ortaya çıkmıştırAnahtar Kelimeler: Eylül’ okullar açılacak ?

Eylül’de okullar açılacak mı?

KORONAVİRÜS SALGINI BİTMEZSE, TÜRKİYE YENİ BİR EĞİTİM MODELİYLE TANIŞABİLİR

KORONAVİRÜS SALGINI BİTMEZSE, TÜRKİYE YENİ BİR EĞİTİM MODELİYLE TANIŞABİLİR

Eylül’de okullar açılacak mı?

Öğrenciler tatilde olduğu şu günlerde yeni eğitim öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığında hummalı bir çalışma var. Bakanlık, salgın sebebiyle Eylül ayında okulların açılamaması ihtimaline karşı farklı senaryolar üzerinde çalışıyor. Bu konuyla ilgili olarak bakanlık, yaz boyunca her ihtimale karşı salgın mesaisi yapacak.

Edinilen bilgilere göre üzerinde çalışılan salgın senaryolarından ilki eğitimde "Ters yüz sınıf modeli" Bu modelde, eğitimin bir kısmı yüz yüze bir kısmı uzaktan yapılacak. Bazı derslerin tamamı uzaktan verilebileceği gibi, bazı derslerde teorik eğitim okulda pratik eğitim evlerde yapılacak. Öğrenciler okullarında derslerini dinledikten sonra verilen proje ve ödevlerle konuyu evlerinde pekiştirecek. Öğretmenler sürecin her aşamasında öğrencileriyle iletişimde olacak.

Bir diğer senaryo ise öğrencilerin kendi okullarında ikili eğitime geçmesi. Bu plana ilişkin fizibilite çalışmaları başlatıldı. Sınıflar için "seyreltme çalışması" yapılıyor. Senaryo uygulanırsa 40 öğrencilik bir sınıf yarı yarıya seyreltilecek. 20 öğrenciye sabah, 20 öğrenciye ise öğlen yüz yüze eğitim verilecek.

Okulların hiç açılmaması veya açıldıktan sonra tekrar ara verilmesi ihtimaline karşı da tam zamanlı uzaktan eğitim planı çalışılıyor. Çalışmanın içerik planlaması tamamlandı. Öğretmenlerin anlattığı dijital derslerin çekimleri başladı.

Söz konusu içerikler, yüz yüze eğitime geçilse dahi EBA TV ve EBA uygulaması üzerinden öğrencilere sunulmaya devam edilecek. Öğrencilere uzaktan eğitim verilen ikinci dönem boyunca ölçme değerlendirme yapılmadı. Bakanlık bu konuda da alternatif bir model arayışı içinde. Bu kapsamda, e-sınav merkezlerinin kullanılması da gündemde. Farklı senaryolara göre, kantin, yemekhane ve ulaşım hizmetlerinin nasıl düzenleneceği üzerinde de çalışılıyor.