1

NÜFUS FAZLA MESAİ YAPACAK

2

ERBAKAN 10. YILINDA ANILIYOR

3

VALİ SEZER, KIRIKKALE OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

4

ŞİMŞEKLER ELİ BOŞ DÖNÜYOR

5

MİLLET BULVARI, YÜRÜYÜŞ YOLU ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

6

KIRIKKALE’DE ARTIŞ VAR

7

KAÇAK AVA İZİN YOKAnahtar Kelimeler: ESNAF YÜKÜNÜN ALTINDA KALDI

ESNAF BORÇ YÜKÜNÜN ALTINDA KALDI

Kırıkkale Bakkallar ve Bayiler Oda Başkanı Adem Yurtdan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek desteklerin esnafa bir nebzede olsa nefes aldıracağını ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacağını belirtti.

Bakkallar Odası Başkanı Adem Yurtdan,  Bakkal, Şarküteri, Kuruyemiş ve Büfeci esnaflarının koronavirüs salgını nedeniyle sadece işyerleri kapanan değil, tüm esnaf kesiminin mağdur olduğunu söyledi. Başkan Yurtdan gazetemize yaptığı açıklamada, “Birçok esnafımız tamamen kepenk kapatmış, bazıları kısıtlı çalışmış, bazıları ise borç yükünün altında kalmıştır. Bakkallarımız, Şarküteri, Büfelerimiz ise kısıtlamalı günlerde tedbirleri harfiyen uymuş ancak, zincir marketlerin kural tanımazlığı nedeniyle ayakta güçlükle durmaktadır”

Esnafın içinde bulunduğu dar boğazın aşılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı destekler açıklandığını belirten Yurtdan, “Verilecek destekler esnafa bir nebzede olsa nefes aldıracaktır ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacağı aşikardır. Desteklerin kapsamının genişletilerek tüm esnafın faydalanması, yine bakkal esnaflarımızın da içinde yer aldığı yeni bir paketinin hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Bilindiği gibi esnafımızın birikmiş vergi, SGK, elektrik, su, doğalgaz ve kredi gibi borçları bulunmaktadır. Özellikle elektrik, su ve ödeyemediği krediler içinde destek ve ertelenmesi gerekiyor”

Bunların yanı sıra belediyelerin almış olduğu vergi ve harçlar içinde yasal düzenleme beklediklerini belirten Yurtdan, “Gelinen bu zorlu süreçte mahalle esnafının öneminin daha da iyi anlaşılmıştır. Her zaman vatandaşın ve devletimizin yanında olan esnafımız bu zor günlerde güçlükle ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Özellikle bakkal esnafımızın öneminin daha çok anlaşıldığı salgın sürecinde veresiye defterlerimiz iyice kabarmıştır. Düğünden cenazeye, cemiyetten hastalığa kadar vatandaşın her anında yanında olan bakkal esnafımızın ayakta kalması gerekiyor. Zor süreçlerden geçtiğimiz bu günlerde vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyoruz. ‘Mahalle Esnafına Sahip Çık ve Alışverişini Mahalle Esnaftan Yap’ çağrımıza karşılık vererek esnafına sahip çıkacağına ve bu zorlu günleri dayanışmayla aşacağımıza inanıyoruz” dedi.