1

25 -31 OCAK DÜNYA LEPRA (CÜZZAM) HAFTASI

2

56 LİTRE ETİL ALKOL ELE GEÇİRİLDİ

3

KIRIKKALE’DE 5 BİN 130 KİŞİ AŞILANDI

4

KIRIKKALE'DEN GEÇEN YHT VİYADÜKLERİ, İPEK YOLUNA ENTEGRE EDİLECEK

5

BEKLENTİMİZ İKİNCİ YARIYILDA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMESİDİR

6

185 KÖYÜN İHTİYACINA ULAŞACAĞIZ

7

KIRIKKALESPORA YENİ TRANSFERAnahtar Kelimeler: ERTELEME ÇİFTÇİLERE DESTEK OLACAK

ERTELEME, ÇİFTÇİLERE DESTEK OLACAK

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, “Koronavirüs salgını ve kuraklık gibi doğal afetler nedeniyle zor bir yılı geride bırakan çiftçiler açısından söz konusu erteleme kararı büyük önem arz ediyor” dedi.

Resmi Gazete'nin 30 Aralık'ta yayımlanan tebliği ile desteklemelerde münavebe (ekim nöbeti) uygulanması şartı çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için 1 yıl ertelendi.  Münavebe şartı ile ilgili başlangıç yılı 2018 yerine 2019 olarak tebliğ edildi. Tebliğ hakkında açıklama yapan Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, münavebeli ekimin uygulaması şartının, çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için 1 yıl ertelendiğini söyledi.  Sümer, tarımsal desteklemelerde münavebe (ekim nöbeti) şartı ile ilgili başlangıç yılının, 2018 yerine 2019 olarak belirleneceğinin bilgisini aktardı.

Bu erteleme kararının alınması için uzun süredir çaba gösterdiklerini belirten Sümer, “Bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya 3 kez ekilmesi durumunda, üçüncü üretim için destekleme ödemeleri yapılmamasını öngören şart, 1 yıl ertelenmiştir. Koronavirüs salgını ve kuraklık gibi doğal afetler nedeniyle zor bir yılı geride bırakan çiftçiler açısından söz konusu erteleme kararı büyük önem arz ediyor.”

 “Resmi Gazete’de yayımlanan münavebeli ekim işlemlerinde 2018 yılı ekilişleri değil 2019 yılı ekilişleri baz alınacak. Örneğin; 2018,2019 ve 2020 yıllarında aynı parsele arpa eken bir çiftçimiz tarımsal destekleme alabilecek. Ancak, 2019,2020 ve 2021 yılında aynı ürün olursa destekleme alamayacak. Bu yüzden şuan devam eden ÇKS başvurularında çiftçilerimiz daha dikkatli olsunlar. ÇKS başvuruları 2021 üretim sezonuna ait olup; aynı parselde 3.ekilişi olduğunda o parselde ekilen ürün için destek alamayacaklardır” dedi.