1

Bu okullar çok güvenli

2

En güvenilir yerler, özel okullar

3

Öğrenciler üretiyor, öğretmenler köy köy dağıtıyor

4

Özel Güvenliklere "KAAN" anlatıldı

5

Eylül’de okullar açılacak mı?

6

Türkyılmaz, öğrencilerle apart işletmecilerini buluşturdu

7

Bilim, merak sayesinde ortaya çıkmıştırAnahtar Kelimeler: güvenilir yerler okullar

En güvenilir yerler, özel okullar

ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ, OKULLARIN AÇILMASINI İSTEDİ

ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ, OKULLARIN AÇILMASINI İSTEDİ

En güvenilir yerler, özel okullar

Kırıkkale’de bulunan Özel Okullar Birliği adına açıklamalarda bulunan Mehmet Al, Özel Eğitim Kurumlarının eğitime hazır olduğunu belirterek, okullarının sokaklardan daha güvenli olduğunu söyledi. Al, açıklamasında sürekli dezenfekte edilen ve kurallara harfiyen riayet edilen mekanlar olarak, özel okulların çocuklar için en güveniler yerler olduğuna vurgu yapar.

Vural Alabalıkta düzenlenen basın toplantısına Başaran Koleji Adına Onur Başaran, Özgür Koleji Adına Atakan Alkanlı, Final Okulları Adına Akif Hacıfazlıoğlu, Çözüm Koleji Adına Hidayet Altundal, Sınav Koleji Adına Lütfi Ağırman, Gazi Koleji Adına Mehmet Al, Dek Koleji Adına Taki Kaplan, ABC Koleji Adına Harun Güleç ve Özel Yonca Eğitim Kurumları Adına Gökhan Erdoğan katıldı.

Özel Okullar Birliği adına süreci değerlendiren Mehmet Al, “Veliler bizlere güvenerek en değerli varlıkları olan çocuklarını bizlere emanet etmiş, onların geleceklerini şekillendirmek üzere bizlere güvenmişlerdir. Farklı sektörde çalışanlar sabahları işlerine giderken biz işe değil okulumuza gideriz. Bu ayrımın farkına varmak önemlidir. Süreç itibariyle bütün özel okullarımızda okuyan öğrenciler hem akademik hem de sosyal alanlarda üstün başarılar göstermiş, Türkiye dereceleri elde ederek ilimizde eğitim ve öğretimin çıtasını yükseltmişlerdir. Salgın sürecinde de okullarımızın temel kaygısı çocuklarımızın eğitim öğretim sürecinden kopmadan bu yeni düzene alışması olmuştur” dedi.

Al, veli ve öğrencileri yalnız bırakmamak için büyük fedakârlıklar yapıldığının altını çizerek, “Video dersler, online dersler, soru-çözüm grupları, online rehberlik hizmetleri, online denemeler, veli aramaları ve online toplantılarla eğitim öğretim adına ne varsa fazlasıyla yapılmış öğrencilerimizin ve velilerimizin mağdur olmasının önüne geçilmiştir. Bu üstün çabalarla yürütülen uzaktan eğitim ve öğretim faaliyeti Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un da önceki günkü konuşmasında değindiği gibi elbette okul ikliminden uzak olduğu için yüz yüze eğitim kadar etkili olamamıştır” diye konuştu.

Mehmet Al, konuşmasına şöyle devam etti: “İşte tam da bu noktada sayın bakanımızın yaptığı çağrıya uyarak diyoruz ki, ‘Okulları birlikte açacağız!’ Lütfen tüm vatandaşlarımız maske mesafe ve hijyen kurallarına uysunlar. Biz çocuklarımıza kavuşmak istiyoruz. Hepimiz onları çok özledik. Bir an önce yuvalarına dönmelerini istiyoruz. Özel okullarımızın hijyen bakımından her önlemi alacak yeteneğinin olmasından dolayı, şu an açılmış olan bir çok yerden daha çok güvenli olduğunun bilinmesi gerekir. Mart ayında başlayan süreç sektör temsilcilerini manevi olduğu kadar maddi olarak da yıpratmıştır. Çalışan personelin ve öğretmenlerimizin hakkını korumak için okul kurucularımız insanüstü bir çaba sarf etmiştir.”

“Burada en değerli varlıklarını bize teslim ederek yanımızda olan her bir velimize teşekkürü borç biliriz. Özel okullar olarak bizler sorumluluğumuzu eksiksiz yerine getirerek hizmet vermeye devam ettik -ki biz özel okullar, çok sayıda öğretmene ve çalışana iş imkânı sağlayarak hem istihdam konusunda hem de eğitim konutunda devletimizin yükünü ciddi anlamda azaltmıştır. Büyük bir heyecanla öğrencilerimize kavuşacağımız 17 Ağustos tarihini bekledik. 17 Ağustos tarihinin ertelenmesi veli ve öğrencilerimizde olduğu gibi bizde de hayal kırıklığı yarattı. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un da belirttiği gibi çocuklarımız oyun alanlarında halı sahalarda kafelerde vakit geçirmektedir. Bu alanların hiçbiri okullarımızdan daha güvenli değildir.”

“Bizler okullarımızda, sınıflarımızda, yemekhanelerimizde, kantinlerimizde gerekli bütün önlemleri fazlasıyla aldık. Sınıflarda öğrenci sayılarımızı seyrelttik. Biz bu zorlu süreci halkımızın desteğiyle daha güçlü ve birlik olarak aşacağız.”

Süreçle ilgili olarak özel okulların yaşadığı ortak sıkıntılara da değinen Al, “Sürecin uzaması öğrencilerimizin öğrenme süreci ve motivasyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Ayrıca sürecin uzaması illegal, merdiven altı yapılan eğitim öğretim faaliyetlerini sebep olacak, bu durum geri dönüşü olmayan büyük sıkıntılar yaşatacaktır. Bu sıkıntıların en iyi çözümü, her yerden daha güvenli olan okullarımızın her kademesinin 21 Eylül tarihinde eğitim öğretime başlaması ve eğitim öğretim faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesidir.”

“Zorlu bir dönemden geçen eğitim kurumlarında çalışan personel için de ayrıca kurumlara destek sağlanması, eğer kurumların, varsa kredi ve vergi borçlarının faizsiz ötelenmesi gerekmektedir. 2 yıl önce kaldırılan eğitim öğretim desteğinin de şu an özel okullarda okuyan her bir öğrenciye tekrar verilmesi, velilerimizin ekonomik kaygılarını azaltması bakımından önemlidir. Kırıkkale’mizde faaliyet gösteren özel okullarımızın göstermiş olduğu bu birlikteliğin, diğer illerimizdeki özel öğretim kurumlarımıza örnek teşkil etmesini temenni eder, en derin saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.


Haber Kaynak : Pusula Gazetesi