1

RAMAZAN AYI HUZURA VESİLE OLSUN

2

PARKİNSON HAREKET BOZUKLUĞU İLE BAŞLAR

3

11 KİŞİYE 31 BİN 927 TL CEZA

4

DERNEK BİNASINDA KUMAR OYNADILAR

5

ALT GEÇİT AKTİF HALE GETİRİLDİ

6

VALİ SEZER ÇALIŞTAY’A KATILDI

7

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEAnahtar Kelimeler: EMEKLİLER . ARTIŞINA İNANMIYOR

EMEKLİLER 14.60 TÜFE ARTIŞINA İNANMIYOR

Türkiye Emekliler Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, emeklilerin yüzde 14,60 TÜFE artışına inanmadığını söyledi.

Kırıkkale Şube Başkanı Aytekin yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Bize söylesinler bu değerlendirme hangi ticari merkezde yapıldı ise oradan alış veriş yapalım.

Bizim enflasyonumuz 14.60 değil yüzde 30 civarındadır. TÜİK in tüfe hesaplamaları güven vermediğinden ücret ve aylık artışlarında enflasyon temel alınması koruyucu bir özellik taşımadığından itirazlar gelmeye başlanmıştır.

Çarşı Pazardaki fiyat artışlarının TÜİK in hesaplamalarında küçültülmesi temel bir sorun olarak görülmektedir.

Diğer taraftan aylık tüfe artışında yaşanan inişli ve çıkışlı dönemler emekli aylıklarının artışında dalgalı bir eğilim göstermesi uygulamayı tartışmalı bir yöne götürmektedir. TÜİK bu konuda güven vermediği gibi çok fazlasıyla da eleştiri almaktadır.5510 sayılı kanunun 55 ci maddesinde düzenlenen gelir ve aylıkların artışı sosyal taraflarla birlikte değerlendirilmeli ve esaslı bir çözüm getirilmelidir.

Emeklilerimizim gerçek enflasyon karşısında korunamaması emekli aylıklarının alım gücünü zayıflatmaktadır. Mevcut tüfe artışı emeklilerimizi yoksullaştırmaktadır. Emekliler bu gerceği yaşadığı için emekli aylıklarında güvenilir bir artış sistemine geçilmesini talep etmektedir.TÜİK  bilimsel bir hesaplama yöntemine geçmeli çalışanların ve emeklilerin temel harcamalarını esas alan yeni bir geçinme endeksi oluşturmalıdır.

Emeklinin mutfak giderlerine bakıldığında gelirlerinin %35 i gıda harcamalarına yüzde 25 i konut harcamalarına elektrik.doğalgaz ve su ayrılmaktadır. Zorunlu giderler emeklilerimizin belini büken bir harcamaya dönüşmüştür. Elektrik fiyatları ödenemez bir yükseliştedir.

Bu gerçekler ortada iken enflasyon yıllık bazda 14.60 olarak açıklanması bizleri hayali sükuta uğratmıştır. Bizim dernek olarak önerimiz asgari üçrete yapılan zam kadar zammı seyyanen emeklilere yansıtılmasını talep etmekteyiz. Bu şartlar altında ocak ayında emeklilerimize 8.36 oranında bir zam yapılacak dolayısı ile emekli emeklemeye devam edecektir" dedi.