1

RAMAZAN AYI HUZURA VESİLE OLSUN

2

PARKİNSON HAREKET BOZUKLUĞU İLE BAŞLAR

3

11 KİŞİYE 31 BİN 927 TL CEZA

4

DERNEK BİNASINDA KUMAR OYNADILAR

5

ALT GEÇİT AKTİF HALE GETİRİLDİ

6

VALİ SEZER ÇALIŞTAY’A KATILDI

7

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEAnahtar Kelimeler: cemaatine yerine eğitimi verildi

Cami cemaatine vaaz yerine AFAD eğitimi verildi

Kırıkkale’de Cuma namazı öncesi cemaate vaaz yerine AFAD görevlileri tarafından deprem, sel ve diğer doğal afetler hakkında bilgiler verildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının Türkiye'de Afet Eğitim Yılı ilan edilmesinin ardından yurt genelinde çeşitli bilgilendirme etkinlikleri başladı.
Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü görevlileri tarafından kentte düzenlenen etkinlikler kapsamında Nokta Camisi’nde cemaate doğal afetler konusunda bilgiler verildi.

 

Camideki mihrap alanında sunum yapan görevliler, şehirlerin afet riskleri, afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasındaki doğru davranış şekillerinin neler olduğu, her ailenin bir afet planının olması gerektiği ve bu plan doğrultusunda gerekli tatbikatlarının mutlaka yapmaları gerektiği ve ayrıca her aile için ya da her vatandaş için mutlaka toplanma alanlarının bilinmesi gerektiği hatırlatıldı.
İl Afet ve Acil Durum İl Müdürü Mahmut Coşkun yaptığı açıklamada, deprem ve diğer afetlerle ilgili olarak farkındalık eğitimlerine çok geniş kapsamlı olarak başladıklarını söyledi.
Her hafta bir camide eğim verileceğini aktaran Coşkun şunları söyledi:
“Eğitimlerimiz yıl boyunca devam edecektir. Sayın Valimizin ilimiz için 200 bin hedefi koyması neticesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki eğitmen arkadaşlarımızla birlikte eğitimlerimize devam ediyoruz. Eğitimlerimizde her vatandaşımıza dokunacak şekilde yaşadıkları şehirlerin afet risklerinin neler olduğunu, afet öncesinde, sırasında ve sonrasındaki doğru davranış şekillerinin neler olduğunu, her ailenin bir afet planının olması gerektiğini ve bu plan doğrultusunda gerekli tatbikatlarının mutlaka yapmaları gerektiğini, her aile için ya da her vatandaşımız için mutlaka toplanma alanlarının kendi e-devleti üzerinden girerek nereleri olduğunu öğrenmeleri, afet sırasında özellikle depremlerde ilk 6 saat, 72 saatte vatandaşlarımızın kendisine ihtiyaç olacak mutlaka afet çantalarını ve afet çantalarının içerisinde neler olduğu gibi konuları ana başlıklarıyla işlemiş bulunmaktayız. İnşallah bundan sonraki süreçte de her hafta bir camimizde devam edecek şekilde diğer sanayimizde, esnafımızda, özel sektörümüzde, sivil toplum kuruluşlarımızda planlarımızı yaptık. Mümkün olduğu kadar her vatandaşımıza ulaşarak bir bilinç oluşturmayı amaçlıyoruz.”

Etkinlik kapsamında cuma namazı sonrası vatandaşlara ayrıca afetlerle ilgili el broşürleri de dağıtıldı.