1

Hem Kırıkkale hem Samsun’da şehit acısı

2

15 Temmuz gecesi, Türk Milleti destansı bir direniş gösterdi

3

Millet iradesinin üstünde güç yoktur

4

Bu onurlu direnişte milletimizin imzası vardır

5

Millet olarak vatana ve bayrağa sahip çıkmanın gururunu yaşıyoruz

6

“O alan” riskli bölge ilan edildi

7

Geleceğin güçlü Kırıkkale’si için çok çalışacağızAnahtar Kelimeler: makinelerin ihracatını yapacağız

Bu makinelerin ihracatını da yapacağız

KIRIKKALE’DE İNCELEMELERDE VE ZİYARETLERDE BULUNAN SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, SALGIN SÜRECİNİN TÜRKİYE’DE YENİ SANAYİ ALANLARI ORTAYA ÇIKARDIĞINI SÖYLEDİ

KIRIKKALE’DE İNCELEMELERDE VE ZİYARETLERDE BULUNAN SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, SALGIN SÜRECİNİN TÜRKİYE’DE YENİ SANAYİ ALANLARI ORTAYA ÇIKARDIĞINI SÖYLEDİ

Bu makinelerin ihracatını da yapacağız

İncelemelerde bulunmak üzere Kırıkkale’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan Cerrahi Maske Üretim Atölyesinde günlük 3 milyon cerrahi maske üretimi yapılan tesisi ziyaret etti. Bakan Varank, “Ultrasonik yapıştırıcılar da dâhil olmak üzere bu makineleri yerli ve milli olarak üretmiş olduk. Bundan sonra inşallah ihracat potansiyeli var. Türkiye bunun ihracatını da yapabilecek” dedi.

Bakan Varank'a ziyareti esnasında Vali Yunus Sezer, Milletvekili Ramazan Can, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen ve diğer ilgililer eşlik etti. Bakan Varank, burada yetkililerden maske üretimiyle ilgili bilgi alırken çalışanlarla da tek tek sohbet etti.

Çalışanlara hal hatır soran Bakan Varank, işlerinde kolaylıklar diledi. Bakan Varank, incelediği maskelerden basın mensuplarına da vermeyi ihmal etmedi. Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Varank, "Burası Türkiye'de kurumlar arası koordinasyonla başarılmış en güzel işlerden bir tanesi.”

“Bu tesisteki makinelerin tamamını MKE üretti. Bunların desteğini kalkınma ajanslarımız verdi. Burada Valiliğimizle birlikte Halk Eğitim Merkezimizle bir tesisi hayata geçirmiş olduk. Burada üretilen maskelerin tamamı şu anda Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarının, özellikle de Sağlık Bakanlığımızın ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor.”

“Günlük 3 milyon maske üretme kapasitesi var. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemiyle birlikte elde ettiğimiz koordinasyon kabiliyetinin güzel meyvelerinden bir tanesi. Buradaki üretim kamunun ihtiyacı devam ettiği müddetçe sürecek. Buradaki makinelere özellikle değinmemiz lazım.”

“MKE, buradaki maske makinelerinin tamamını yerli ve milli olarak üretti. Burada tabii ki içindeki ürünlerle ilgili, ultrasonik yapıştırıcıla ilgili yurt dışına bağımlılık vardı. Bununla ilgili de arkadaşlarımız güzel bir çalışmayı tamamladılar. Sanırım bugün Milli Savunma Bakanımız ilan edecek.”

“Ultrasonik yapıştırıcılar da dâhil olmak üzere bu makineleri tamamen yerli ve milli olarak üretmiş olduk. Bundan sonra inşallah ihracat potansiyeli var. Türkiye bunun ihracatını da yapabilecek" diye konuştu.

Maske üretim tesisinin yoğun bir gayretle kurulduğunu kaydeden Bakan Varank, "Buradaki kursiyerlerimizin mutluluğunu gördüm. Hem burada bir iş kapısı edindiler hem de böyle sağlık alanında milli mücadelenin bir parçası olmaktan çok mutlular. Böyle örneklerin olması Türkiye açısında çok güzel.”

“Biliyorsunuz Covid-19 salgınıyla mücadelede ülke olarak çok başarılı çalışmalar yapıyoruz. Dünyanın birçok ülkesinden, gelişmiş ülkelerden, kendi zenginlikleriyle övünen ülkelerden aslında pozitif olarak ayrıştık. Burada da hem dayanışmayla hem de vatandaşlarımızın gayretiyle hem de Türkiye'deki sanayi ve teknoloji kuruluşlarımızın kabiliyetleriyle bir araya gelerek neler başarabileceğimizi göstermiş olduk. Mutluyuz ve güzel işler yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.