1

KÜSTAHLIĞI PROTESTO EDİYORUZ

2

HER ZAMAN KIRIKKALESPOR'UN YANINDAYIZ

3

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

4

HAYDİ SENDE BİSİKLETİNİ ALAN TURKUAZ BİSİKLET YOLUNA GEL

5

KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA

6

KATI ATIK VE YEŞİL VADİ SU BİRLİĞİ TOPLANDI

7

OSMAN DURMUŞ İÇİN TBMM’DE TÖREN DÜZENLENDİAnahtar Kelimeler: HUBUBAT SEZONU BAŞLIYOR

2021 YILI HUBUBAT EKİM SEZONU BAŞLIYOR

İlimizde yaygın şekilde yapılan hububat tarımında ekim sezonu başlıyor. İl Müdürü Sırrı Yılmaz, bu yıl da aynı anlayış çerçevesinde tüm çiftçilerimizi ekilebilir her karış toprağı üretimde kullanmaya davet etti.

Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, ekim sezonunun başlayacak olması ve ilimizde yeni hububat çeşitlerinin tanıtımı için yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Çiftçilere seslenen İl Müdürü Sırrı Yılmaz, “Öncelikle 2021 üretim sezonunun tüm çiftçilerimiz için hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum. Bu sebeple çiftçilerimize ilimiz de deneme ekimlerini yaptığımız hububat çeşitlerini hatırlatmakta fayda görüyorum”

 “İl Müdürlüğümüzce yürütülen Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ilimizde Çeşit-1252 Makarnalık Buğday, Kunduru-1149 Makarnalık Buğday, Kızıltan-91 Makarnalık Buğday,  Karakılçık Buğdayı, İkizce-96 Ekmeklik Buğday çeşitleri ile Yalın Kavuzsuz Arpa ve Tosun paşa Arpa çeşitleri gibi birçok yeni çeşidin deneme ekimleri yapıldı. Bu çeşitler İlimiz iklimine adaptasyon yeteneği olan, birim alandaki verimi yüksek, hastalık-zararlılara karşı dirençli çeşitler olup yapılan deneme ekimlerinde de son derece güzel sonuçlar alındı”

 “Amacımız ilimiz çiftçisinin geliştirilen bu yeni çeşitler ile daha kaliteli ve yüksek verimli mahsul elde etmesini sağlamak. Bu doğrultuda bir yandan yeni çeşitleri çiftçimize sunuyor bir yandan da süne gibi zararlılarla en etkin şekilde mücadele için çalışıyoruz. Buradan tüm çiftçilerimize tekrar seslenmek istiyorum. Toprak analizini yaptırıp, uygun yeni çeşitlerin sertifikalı tohumluklarını kullanarak mevcut verimde en az yüzde 30 oranında artış sağlamak mümkün”

 “Bu vesile ile başlayacak olan 2021 üretim sezonunun tekrar bereketli olmasını diliyor ve talep eden tüm çiftçilerimizi üretim planlaması konusunda teknik bilgi ve destek almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize davet ediyorum” şeklinde konuştu. Sözlerine tüm ekilebilir alanların tarıma kazandırılmasının önemine ve bu konuda Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar ile sağlanan başarıya değinerek devam eden Yılmaz, bu yıl da aynı anlayış çerçevesinde tüm çiftçilerimizi ekilebilir her karış toprağı üretimde kullanmaya davet etti.